Laguppställning
Ledare
Referat
Vinst efter mål i 87 matchminuten.
Det är alltid lika gott när det är hemma match. Stämningen är på topp. Fille har tryckt upp matchbladen, vaktmästarn Pauli sköter musiken och agerar speaker. Och vi är laddade för match hemma på smévallen.
Vinst blev det även om den satt långt inne denna gång. 2-1 kom i den 87 min.
Första halvlek är det ganska dåligt fotboll, inget bra spel från något håll.
Vi ligger lite för långt ifrån, kliver inte intill ordentligt utan ger dem de där onödiga 2 - 3 metrarna. Det är också Österbymo som tar ledningen efter dryga 20 minuter. En hörna som de nickar in lite för lätt. Vi lyckas dock kvittera några minuter senare. Marcus tråcklar igenom Österbymospelarna som bara Sundbrantare kan göra, och får fram bollen till Filip Bremer som sätter sitt 7:e seriemål för säsongen.
Första halvlek slutar 1-1 även om vi kanske skulle haft något mål överläge då vi borde fått en straff. Vi fick även ett mål bortdömt då domaren trodde det var hands när Fille fick bollen på hakan.
Andra halvlek spelar vi mycket bättre. Vi börjar spela bollen mer. Och tar vara på att vi har bättre fysik än vad de har.
Men bollen vill inte in!!
I 87 min hittar Nyström med en fin passning JohanTagesson som kommer i bra skottläge från sin vänsterkant. Skottet går i stolpen! Men Tagesson håller sig framme och petar in sitt 4:e petmål för säsongen, 2-1.
Då slänger vi in Ludwig Johnsson som som vanligt levererar när han får hoppa in.
Han fastställer slutresultatet 3-1 i 90 min.
Svårt att ge stjärnor denna dag då vi gör en medioker första halvlek men går ut och gör en bra andra haklvlek där alla förtjänar beröm.
Men sjärnorn skall delas ut och de går till.
Johan Tagesson som alltid kämpar och är lite av en matchavgörare idag.
Marcus Sundbrant som har hög fart i spelet och snurrade upp många Ömosare.
Albin Göransson som gör ett bra jobb på högerbacken trotts sin ringa ålder klarar Österbymos ganska tuffa spelstil bra.
/Daniel