Nyheter från våra lag
Nytt juniorlag 2024/2025
Damjunior DJ17 E - 11 apr
Spelschema Husum 24/3
F15 - 19 mar
Bemanning 12/3
Herr - 9 mar
Bemanning 3/3
Herr - 20 feb
Spelschema 18/2
F15 - 16 feb
Matchflytt ÖIB-FBC LO
P11 - 12 feb
Bemanning 16/2
Herr - 7 feb
Växjö här kommer vi!
Damjunior DJ19 E - 7 feb
Inställd träning
P15-16 - 1 feb
Hemmamatcher Playoff!
Herr - 31 jan
Grattis till SM guldet Wilma!
29 apr, 20:57
I lördags spelades SM finalerna på Friends arena inför rekordpublik och för fjärde gången på raken vann Team Thorengruppen guld.
Föreningen vill passa på att gratulera Wilma Selin som lämnade klubben för Thorengruppen i slutet av förra säsongen och lirade sin första hela säsong i Umeålaget till sitt andra SM-guld!
Kul att se duktiga öviksspelare vara med och bidra på den stora scenen. Till nästa år får Wilma sällskap av 2 fd ÖIB spelare då Livia Svartvadet och Moa Kareståhl ansluter till Team Thoren.
Stort grattis Wilma!
Metsä och Faresta vinnare i Allstar company cup
29 apr, 08:17
Efter totalt 25 högintensivta matcher i Allstar company cup står Metsä som vinnare i företagsklassen och Faresta segrade i den öppna klassen.
Kul att se en massa fin innebandy under lördagens alla matcher där det var full fart både på plan och läktaren uppe på Skyttis Arena.
Stort tack till alla lag som deltog och vår samarbetspartner Allstar.
-Vi ses nästa år!
Spelschema och resultat Allstar Company Cup
25 apr, 12:57
2024 ALLSTAR COMPANY CUP Lördag 27/4
Resultat uppdateras fortlöpande under matchdag
Spelschema uppdaterat 23/4 16.45
Match nr | Resultat | |||
1 | 08.40 | Grp A Måleriproduktion-Comfort | Grupp | 0-1 |
2 | 09.00 | Grp A Lättelement-Bravida | Grupp | 1-0 |
3 | 09.20 | Grp B Stena Stål-Metsä | Grupp | 3-2 |
4 | 09.40 | FNR -Faresta | Grupp | 1-4 |
5 | 10.00 | Murphys-Team EY | Grupp | 0-1 |
6 | 10.20 | Grp A Comfort-Lättelement | Grupp | 0-2 |
7 | 10.40 | Grp A Bravida-Måleriproduktion | Grupp |
1-1 |
8 | 11.00 | Grp B Metsä-Rejlers/Eurocon | Grupp | 6-1 |
9 | 11.20 | Faresta - Murphys | Grupp | 2-1 |
10 | 11.40 | Team EY - FNR | Grupp | 2-2 |
11 | 12.00 | Grp A Bravida-Comfort | Grupp | 1-5 |
12 | 12.20 | Grp A Lättelement-Måleriproduktion | Grupp | 1-4 |
13 | 12.40 | Grp B Rejlers/Eurocon- Stena Stål | Grupp | 0-2 |
14 | 13.00 | Murphys-FNR | Grupp | 0-3 |
15 | 13.20 | Faresta- Team EY | Grupp | 1-1 |
16 | 13.45 | Lättelement-Rejlers/Eurocon | Kvart | 2-1 |
17 | 14.10 | Metsä-Måleriproduktion | Kvart | 5-1 |
18 | 14.30 | FNR -Murphys | 3-4:e | 2-1 |
19 | 15.00 | Faresta - Team EY | Final | 5-3 |
20 | 15.30 | Rejlers/Eurocon-Måleriproduktion | 5:e plats | 4-2 |
21 | 15.55 | Stena Stål - Lättelement | Semi | 1-2 e str. |
22 | 16.15 | Comfort - Metsä | Semi | 1-3 |
23 | 16.35 | Måleriproduktion - Bravida | 6-7:e | 3-4 e str |
24 | 17.00 | Stena Stål - Comfort | 3-4:e | 7-3 |
25 | 17.20 | Lättelement- Metsä | Final | 3-6 |
Fler nyheter
Kommande matcher
Inga matcher finns inbokade |
Senaste resultat
Sön 7/4
17:30 |
F10 Skyttis Arena |
5-6 |
Sön 7/4
17:30 |
Örnsköldsvik IBK F10 Skyttis Arena |
5-6 |
Sön 7/4
12:30 |
Dam U23 Skyttis Arena |
1-1 |
Lör 6/4
11:15 |
Rönnby Västerås IBK Ungdom Fortnox Arena B-hall |
3-2 |
Fre 5/4
19:30 |
Växjö IBK Utveckling Fortnox Arena A-hall |
4-1 |
Kommande aktiviteter
Sön 12/5
12:00-13:30 |
Damjunior DJ19 E »
Styrka + Kondition
MSA Inomhus / Strandparken |
Sön 12/5
13:00-14:00 |
Damjunior DJ17 E »
Styrka
MSA inomhus |
Sön 12/5
14:00-15:00 |
Herr »
MSA Styrka
MSA Inomhus |
Sön 12/5
14:00-15:00 |
Herrjunior 19 »
MSA Styrka
MSA Inomhus |
Sön 12/5
19:00-20:30 |
Damer Allsvenskan »
Styrka inomhus ock löpning ute
MSA |
Mån 13/5
16:00-17:00 |
Damjunior DJ17 E »
PAQ
MSA Utomhus |
Mån 13/5
17:30-18:00 |
Damjunior DJ19 E »
Beep Uppföljning
Skyttis innan träningen |
Mån 13/5
18:00-19:00 |
Herrjunior 17 »
MSA PAQ Utomhus
MSA |
Mån 13/5
18:00-19:00 |
Damjunior DJ19 E »
Kondition Intervall
Skyttis |
Mån 13/5
18:00-19:00 |
Damer Allsvenskan »
Intervall
Höglandssjöen |