Team Härnösand HC - Örnsköldsvik Hockey
Laguppställning
Referat
J20 besegrade Team Härnösand
10 jan 2014 0 kommentarer
Örnsköldsvik HF J20 besegrade ikväll Team Härnösand på bortaplan i Division 2 C Norra med 6-3 (3-3, 1-0, 2-0).
– Efter en något svajig inledningsperiod så tycker jag att vi som lag växte och vann till slut på ett stabilt sätt, säger headcoach Linus Berlin.
Örnsköldsvik HF J20 fick en bra start på det nya året när man i Högslättens ishall ikväll besegrade Team Härnösand med 6-3.
Men matchinledningen blev inte någon höjdare för ÖHF J20 som redan efter 34 sekunders spel hamnade i underläge.
– Vi tappade markeringen direkt och det utnyttjade Team Härnösand. Överhuvudtaget var det en mycket svajig inledningsperiod där vi hade ett svagt försvarsspel, säger headcoach Linus Berlin och fortsätter:
– Vi låg under med 1-3 efter drygt 14 minuters spel men lyckades komma ikapp innan perioden var över. Kvitteringen som kom i slutminuten av perioden var psykologiskt viktig för oss.
I mittperioden uppträdde ÖHF J20 betydligt mer stabilt och man kunde också ta ledningen.
– Vi pratade igenom mycket inför mittperioden och det gav effekt. Tycker att vi spelade betydligt bättre. Sedan är jag också mycket nöjd med hur vi stängde igen matchen i slutperioden, säger Berlin som fick se sitt lag gå ifrån och vinna med 6-3.
– Som helhet är det en helt okay match. Team Härnösand är ett svårspelat lag med många rutinerade spelare. Nu löste vi till sist uppgiften på ett bra sätt, säger Berlin och fortsätter så här individuellt ikväll:
– Anton Jansson på backen och kedjan med Christoffer Andersson, Mattias Jonsson och Jonas Andersson får ett extra plus.
På söndag är det dags för ÖHF J20 igen när man möter Kramfors.
– Det kommer att bli en riktig utmaning att möta ett bra Kramfors. Samtidigt ska det bli kul, avslutar Berlin.
Matchfakta
Team Härnösand – ÖHF J20 3-6
(3-3, 0-1, 0-2)
Mål: Simon Jernberg 2, Mattias Jonsson, Jonas Andersson, Sebastian Jonsson, Alexander Olsson.
Skott: 27-33 (10-13, 8-8, 9-12).
Kommentarer