Örtomta GoIS - Norsholms IF B
Laguppställning
Ledare
Referat
Seger!!
1 maj 2017 1 kommentarer
Fy tusan så skön denna seger var!
Efter att inte gjort mycket annat än att jaga folk till matchen de två senaste dygnen och med 20 återbud är jag glad att vi överhuvudtaget kan ställa något form av lag på plan. Tyvärr blev det 9-manna och jag förstår att det inte uppskattas av Örtomta som har 15 man med sig. Vi åker till Örtomta med 10 man där jag och Hågge är nr. 9 och 10.
Förutsättningarna var inte ultimata helt enkelt men vi tar det för vad det är och snackar innan match om att ge det en chans, ha kul och ta det för vad det är.
Döm av vår förvåning när matchklockan visar 15 minuter och vi leder med 3-0. Jag tycker vi då lyckas rulla bollen på ett bättre sätt än vårt motstånd och vi är effektiva när läget kommer framför mål. Asken gör ettan efter en fin löpning och en bra djupledsboll, Zunkan gör tvåan och trean när han lyckas ta sig förbi deras sista man. Fram tills dess har vi ungefär lika många chanser. Sen får de en straff som vi tycker var klart utanför (jag ser inte själv om den var innanför eller utanför). De förvaltar straffen väl trotts att Mats är retligt nära att ta den. De får momentum och tar över chansmässigt men står inte Mats ivägen går deras avslut utanför. Dock gör de ett riktigt fint mål där vi inte hänger riktigt med deras innermitt, som är bäst i deras lag, som väggar sig fram och avslutar diciplinerat. Innan halvtidsvisslar ljuder hinner de tyvärr också peta in 3-3 då Jimmy blir armbågad i ryggen och går i backen och deras anfallare blir helt fri. Det var surt och kanske det ända jag kan säga att jag tycker domaren gör fel, han var i övrigt väldigt bra.
Jag och fler med mig känner i halvtid att det här kan rinna iväg då det känns som de borde kunna löpa sönder oss i andra. Så blir inte fallet vi visar på en mycket stark moral och gör en riktigt stak kämpainsatts även i andra. Vi reser oss och trycker in 4-3 på en hörna, Asken petar in sitt andra för dagen. Sista halvtimmen av matchen startar jämnt men ju mer tid det går desto mer tryck får de och vår ork börjar på sina håll tryta. De flyttar upp en extra i sitt anfall och vi sätter ner en extra mittback för att försvara ledningen. De får starff nr 2 helt odiskutabelt då Mats fäller deras spelare när han rundar Mats efter en fin soloräd. Det visar sig vara rätt drag Mats dubbelräddar straffen och får sin revanch för förra staffen. Sen återstår 10 minuter rent å skärt krigande för oss vi har de sista 10 mycket svårt att hålla kvar bollen uppe i banan men vi håller tätt bakåt och står efter 90 minuter som segrare!!
Så fantastiskt kul att vinna denna match. Många om inte alla erkänner efter matchen att ingen trodde på seger före matchen och att det var riktigt kul att spela när vi visar sån kämpaglöd och aldrig ger oss.Stort tack till alla som ställde upp idag!!
// Headcoach
Kommentarer