Laguppställning
Ledare
Referat
11 aug 2015 0 kommentarer
Bottennapp i höstsäsongens första match
Det var en tunn trupp som åkte över bron för att möta seriejumbon Borgholm. Många återbud gjorde att vi bara hade två avbytare och några spelare som fick spela trots sjukdom och skador. Absolut inget att skylla på men förutsättningarna hade verkligen kunnat vara bättre i den gassande solen som Öland bjöd på denna söndagseftermiddag.
Vi började ändå bäst och styrde spelet i början av matchen med fina spelkombinationer främst på kanterna men utan att komma till riktigt heta chanser. Det blev lite av en kalldusch när Borgholm gjorde 1-0 på deras första skott mot mål. Spelet jämnade sedan ut sig i slutet av första halvlek men utan några klara chanser för något av lagen och resultatet stod sig halvleken ut.
Vi började andra halvlek väldigt passivt och lät Borgholm springa in med både 2-0 och 3-0 på fem minuter och uppförsbacken blev helt plötsligt väldigt brant. Spelet blev rätt avslaget från vårt håll medan Borgholm självklart fick mycket energi. De kunde också gå fram till en 5-0 ledning innan vi kunde kvittera genom Erica Nilsson efter en hörna. Matchen slutade 5-1 till Borgholms favör och det kommer krävas betydligt mer från vår sida på torsdag då nästa ölandslag, Glömminge gästar Norrvallen. Idag sticker ingen ut från mängden, dock värt att nämna är att Lina Göljen (ledbandsskadad) återigen var med i truppen och gjorde starka inhopp trots att hon inte är helt återställd än.
#10
Kommentarer