Dela nyhet
Biljettförsäljning – Säsongen 2025/2026
30 sep, 12:00
Under säsongen 2025/2026 kommer biljettförsäljningen till
Norrtälje IK A-Lags matcher att ske via Tickster.se
Varför Tickster?
Övergången till Tickster är ett steg mot ett mer administrativt effektivt och hållbart biljettsystem. Det ger oss:
-
Full kontroll över antalet besökare per match
-
Bättre möjligheter att planera inköp till kiosk och andra delar av arrangemanget.
-
En minskad risk att behöva neka publik i dörren vid slutsålda matcher, vilket vi nu måste ta större hänsyn till på grund av skärpta säkerhetskrav från Svenska Ishockey Förbundet i samband med avancemanget till Hockeyettan.
Försäljning i entrén – en övergångsperiod
Vi kommer inledningsvis att fortsätta sälja biljetter i entrén på matchdagar – men vår ambition är att på sikt helt gå över till Tickster som den enda försäljningskanal.
Vi ser det som viktigt att skapa en smidig övergång, där alla – oavsett vana vid digitala lösningar – hänger med.
Tillsammans skapar vi ett bättre system
Vi hoppas att ni som publik har förståelse för denna förändring och att vi tillsammans kan bidra till ett mer hållbart, säkert och smidigt matcharrangemang.
Köp era biljetter till premiärhelgen VIA TICKSTER HÄR