Dela nyhet
Gotland nästa för MHC "on tour"
Idag, 07:56
Efter en lugn vecka efter bortasegern mot Tyringe är det nu dags för match igen.
– Vi sitter just nu på bussen till Nynäshamn och vi ska sedan ta färjan till Gotland för match mot hårdsatsande Visby/Roma. En riktigt rolig utmaning för oss, säger huvudtränaren Björn Tholander Olsson.
Håll extra utkik på MHC:s Instagram under dagen för rapporter från trippen till Visby!
– Efter hemkomsten från Tyringe har vi haft en del sjukdom i laget som vi har behövt hantera. I går var den första träningen då vi hade hela laget tillbaka.
– Vi är givetvis nöjda med de första 16 omgångarna och vår position i tabellen. Laget har byggt ett självförtroende som är väldigt viktigt. Vi har vunnit i ledning, hämtat upp underläge och gjort många bra insatser.
– Alla i laget har insett att vi kan störa alla lag i denna serie när vi gör rätt saker och vi är påkopplade och underkastar oss uppgifter för dagen.
Matchstart är kl 19:00 och matchen ser du som vanligt på Hockeyettan Play om du inte befinner dig på "ön".
🖤❤️🤍
Kom ihåg att det på onsdag är dags för Västervik på hemmais.
Trevlig helg, nu kör vi!