Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Hemmamatch för A-laget
0 kommentarer
I kväll är det IFK Oskarshamns tur att besöka Idrottsparken.
IFK Oskarshamn blev första lag att besegra FC Vimmerby när de i förra omgången vann den målrika matchen med 5-4 (Målvakt i Vimmerby var för övrigt den för oss inte okände Jim Halvorsen!). IFK Oskarshamn har de senaste åren tillhört toppen av division 4 men inte lyckats ta steget upp. Mycket beroende på deras ojämna prestationer. Klara segrar mot topplagen har varvats med svaga insatser och poängtapp mot lagen i tabellens nedre regioner. Hur det är med den saken i år får vi vänta med att utvärdera då resultaten fram till förra omgången inte varit något att höja på ögonbrynen åt, vare sig i positiv eller negativ bemärkelse. IFK Oskarshamn låg inför denna omgången på en femte plats i tabellen med sina 14 poäng.
Senast mot Västerviks FF visade vi en uppryckning spelmässigt och kunde trots oförmåga framåt fått med oss en poäng hem. Nu gäller det att visa lite jä… anamma framåt vilket alla är införstådda med för att ge oss möjligheten att åter plocka en trepoängare. Kan hända att Alex har något ess i rockärmen också kanske? Historiskt gillar vi att möta IFK och målsättningen är givetvis att historien ska upprepa sig…
Till dagens match är alla friska. Andreas Knutsson är dock avstängd efter sin tredje varning senast.
Länk till direktrapporteringen på everysport.com
Domare:
Haki Ramadani, Växjö
Ass: Roger Dahlberg, Mörlunda
Ass: Sven-Olof Martinsson, Mörlunda
Inbördes möten senaste 5 åren:
2007: IFK Oskarshamn – Målilla GoIF 2-3
Målilla GoIF – IFK Oskarshamn 6-0
2008: Målilla GoIF – IFK Oskarshamn 3-0
IFK Oskarshamn – Målilla GoIF 0-1
3 senaste, Målilla GoIF:
Västerviks FF (b) 0-1
Fårbo FF (h) 4-5
Virserum/JAIK (b) 1-1
3 senaste, IFK Oskarshamn:
FC Vimmerby (h) 5-4
Västerviks BoIS (b) 1-3
Djursdala SK (h) 6-1
Omgång 9:
7/6
Djursdala SK – IF Eksjö Fotboll 1-2
8/6
Västerviks BoIS – Stensjöns IF 2-4
FC Vimmerby – Torpa AIS 7-1
9/6
Fårbo FF – Rumskulla GoIF
VSGF/JAIK – Västerviks FF
Målilla GoIF – IFK Oskarshamn
Tung förlust mot IFK
0 kommentarer
IFK Oskarshamn drog till slut det längsta strået och vann den anfallsglada matchen med 5-3 (2-2)
Vi startar denna underhållande match bra och har ett marginellt övertag första halvan av första halvlek. Under en femminutersperiod efter 20 minuter får vi se tre mål. 1-0 när Essa sprintar runt sin ytterback, spelar snett inåt bakåt till Barraza som först skottfintar innan han nätar med ett skott utanför straffområdet. 2-0 efter att Essa löpt sig fri på en fin passning av Anders. Målvakten räddar första avslutet men Essa snappar själv upp returen och rullar in tvåan. So fan so good... Tyvärr kommer det en snabb reducering. Robin Martinsson når högst på en hörna och nickar säkert dit 2-1. Innan målen har båda lagen haft ett antal chanser och bara minuten innan första målet har Barraza haft ett skott i ribban (ner på mållinjen och ut) och Mikko har gjort en patenterad idioträddning när IFK ska rulla in bollen i öppen kasse från nära håll.
Alla på Idrottsparken är övertygade om att vi nog ska få se flera mål innan denna match är över. Och rätt fick vi... IFK, som efter reduceringen har ett litet övertag resten av halvleken, kvitterar med några minuter kvar till 2-2, även denna gång på nick. Andreas Ekström förvaltar Markus Eks frispark på bästa (ja, eller sämsta?) sätt.
Oavgjort i paus är rättvisande och vi kunde även ha fått se flera mål från båda lagen.
IFK avslutar den första halvleken bäst och inleder även den andra lite vassare men ganska snart jämnar det ut sig och framför allt vi skapar riktigt heta chanser som tyvärr inte resulterar. Närmast är vi på en dubbelchans då både John och Edin är riktigt nära. Frågan är nu vilket lag som ska ta initiativet målmässigt.
Det blir till slut bortalaget som tar ledningen. Amar Zubcevic gör 2-3 på ett liknande sätt som Essa gjorde 1-0. Mikko gör en fantastik räddning på friläget men tyvärr studsar bollen tillbaka till Amar som sätter trean via stolpen i den 70:e minuten. Samme Amar får ytterligare ett friläge fem minuter senare. Denna gång sätter han första chansen och ger IFK ledningen med 4-2.
Sista kvarten skapar vi flera riktigt bra målchanser. Bl.a är Essa och Warsame riktigt nära på varsin chans. Nicke reducerar säkert på straff med tio minuter kvar efter att Essa gått omkull i straffområdet och sedan är jakten på kvittering igång på allvar. Bästa chansen till kvittering får vi i första övertidsminuten när Steffe får bollen förbi målvakten men målet räddas av en försvarare nära mållinjen. Istället punkterar Andreas Ekström matchen med bortalagets femte mål för kvällen.
Förlusten i kväll var tung då resultatet lika gärna kunde varit det omvända. Tyvärr funkade det inte till 100% bakåt i dag och fem insläppta är givetvis inte godkänt. Samtidigt var offensiven riktigt bra och det var faktiskt vi som skapade de flesta och bästa chanserna i andra halvleken. IFK vinner pga en av oss för dålig defensiv insats och att de, till skillnad från oss, sätter sina chanser i andra halvlek, och att sätta sina chanser är ju det som denna ädla sport går ut på så IFK:s seger kan inte betraktas som orättvis. Nu är det bara att ta nya tag och ladda inför den viktiga matchen mot Torpa nästa vecka.
-Tyvärr gör vi för många defensiva misstag idag. Vi brukar inte göra det men visst kan vi släppa in mål på fasta situationer men de ska inte få göra de målen så ohotade som som de får göra. Även i övrigt så gör vi ett par defensiva felbeslut som straffar sig. Ändå var vi värda en poäng tycker jag men det kunde ha slutat hur som helst. Samtidigt är jag nöjd men mycket av de offensiva bitarna. Vi löper mer och visar mer vilja än vi gjort ett tag nu. Essa är ju fantastikt bra i dag till exempel, säger Alex efter matchen.
Länk till direktrapporteringen
Så här startade vi:
|
|
C.Mikkonen |
|
|
|
V.Gimoli |
C.Timmermann |
M.Håkansson |
S.Pettersson |
|
W.Dirie |
S.Lind |
N.Karlsson |
R.Barraza |
|
|
A.Lind |
E.Fatty |
|
Nästa match: 16/6 19.00 Torpa AIS - Målilla GoIF
Omgång 9:
7/6
Djursdala SK – IF Eksjö Fotboll 1-2
8/6
Västerviks BoIS – Stensjöns IF 2-4
FC Vimmerby – Torpa AIS 7-1
9/6
Fårbo FF – Rumskulla GoIF 4-3
VSGF/JAIK – Västerviks FF 2-1
Målilla GoIF – IFK Oskarshamn 3-5
Kommentarer