Laguppställning
Ledare
Referat
IFK Tuna - Målilla/Mörlunda U 3-1 (0-0)
16 jun 2013 0 kommentarer
Efter sent avgörande vann till slut IFK Tuna dagens drabbning U-lagen emellan med 3-1.
IFK Tuna var spelförande i stort sett hela matchen men i första halvlek höll vi de farligaste chanserna borta med ett bra försvarsspel. Framåt skapades det endast någon enstaka chans.
I andra halvlek skapade vi flera bra chanser och hade bra möjligheter att utöka ledningen vid 0-1 och även att kvittera vid ställningen 2-1. Anton inledde målskyttet tidigt i den andra halvleken och det dröjde ända till kvarten kvar innan IFK Tuna kvitterade. Vi hade varit nöjda med en pinne men med knappa tio minuter kvar fick vi ett tungt 2-1-mål emot oss när Tuna slog in en straff. Det tunga var inte straffen i sig utan att vi i upprinnelsen till situationen borde haft med oss en ganska tydlig frispark. Efter tidigare nämnda kvitteringschanser spikas slutresultatet i slutminuten.
- Vi kämpar, gör en stabil defensiv insats och skapar även en hel del i andra halvleken så jag är trots allt nöjd med vår prestation även om Tuna nog vinner matchen rättvist till slut, sägen Rönnlund. Ragge som även vill ge lite extra plus i kanten till innermittfältsparet Jacob och Fidde.
Kommentarer