Dela nyhet
KFC P17 tog SM-brons i futsal
13 mar 2022 0 kommentarer

Kristianstad FC P17 kniper SM-bronset i futsal efter att ha vänt ett 0–2-underläge till seger 3–2 i bronsmatchen mot Skogås-Trångsund. Emir Al Saedi dundrade in en frispark till 3–2 med fyra minuter kvar att spela.
– Det var verkligen skoj att vi kunde vända och knipa medaljen. Vi är självklart väldigt nöjda med ett SM-brons, men samtidigt känns det lite surt att vi inte fick spela om guldet i finalen, säger KFC-tränaren Arben Tahiri.
Efter en smakstart i gruppspelet med seger 5–3 mot Sunnersta på fredagskvällen och 4–1 mot Älvängen på lördagsmorgonen, blev det förlust mot Skyllberg i den sista gruppspelsmatchen med 1–3. Tre lag slutade på sex poäng och inbördesmöten och målskillnad fick avgöra.
Skyllberg vann gruppen, KFC tvåa och Sunnersta blev trea och hade spelat färdigt. För KFC och Skyllberg väntade semifinaler på söndagen mot Svärtinge respektive Skogås-Trångsund.
KFC gjorde sin klart bästa match i turneringen mot Svärtinge och skapade chans på chans, men bollen ville inte i mål. Istället blev det förlust med 0–1 och en missad finalplats.
– Surt. De hade ett bra försvarsspel, men vi var klart bättre i den matchen och hade gärna fått chansen till revansch mot Skyllberg i finalen, säger Arben Tahiri.
Skyllberg vann sedan finalen mot Svärtinge med 1–0 och KFC fick spela bronsmatch mot Skogås-Trångsund.
KFC hamnade direkt i underläge och efter sex minuters spel var uppförsbacken än brantare. Då ledde Skogås med 2–0. Men efter pausen så vände allt. KFC gjorde tre mål inom loppet av tre minuter och vände underläget 0–2 till seger 3–2 och säkrade SM-bronset.
Grattis killar!
Kristianstad FC–Sunnersta AIF 5–3
KFC:s mål: Elias Andersson 2, Leo Litric, Adrian Poletanovic, Hannes Thornberg.
Kristianstad FC–Älvängens IK 4–1
KFC:s mål: Elias Andersson 2, Leo Litric, Hannes Thornberg.
Kristianstad FC–Skyllbergs IK 1–3
KFC:s mål: självmål.
Semifinal:
Kristianstad FC–Svärtinge 0–1
Bronsmatch:
Kristianstad FC–Skogås-Trångsund 3–2
KFC:s mål: Edmond Preteni, Herman Astrén, Emir Al Saedi.
Kommentarer