Laguppställning
Ledare
Referat
B-laget ångar på!! "Kilan" tremålskytt.
0 kommentarer
Så har då vårt framgångsrika B-lag varit i farten igen, då man på söndagskvällen slog tillbaka TöFF i örbyhus med hela 9-2 (6-1),
Som synes så grundlades segern redan i första halvlek då vi rann ifrån på ett väldigt enkelt sätt, dock borde ledningen åtminstone ha varit 2-3 mål större.
Spelet i den första halvleken fanns det dock inget att klaga på, anförda av vårt inre mittfält bestående av Per Hillbom och Peter Andersson så spelade vi en fantastiskt fin fotboll, mycket roligt att stå på sidan och se på.
Målen rullade dessutom in med jämna mellanrum, med 2 mål vardera av Micke Jonsson och Per Hillbom, Emil Skytt och Peter Andersson gjorde varsitt, sist men inte minst och det allra roligaste var att Rasmus Kihlström fick göra sitt premiärmål i B-laget och som om inte detta var nog så gjorde han 2 mål till, Jätteroligt för Rasmus som dessutom var klart till sin fördel.
Om vi skall gå in på spelarkritik så ger vi klart överbetyg till hela laget, men våra bärande spelare var Kristoffer Schumertl, Emil Skytt, Peter Andersson och Per Hillbom. Extra plus även till säsongsdebuterande Hampus Mattsson.
Sist men inte minst ett extra tack till den på kort varsel inkallade Magnus Talts som ställde upp när ingen av våra målvakter var disponibla.
Nu har vi hemmamatch tisdag den 29 Maj kl 19:00, väl mött då.
//Headcoach
Kommentarer