Tierps IF - Karlholms GoIF
Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Derby med viktiga poäng på spel
0 kommentarer
Efter förra helgens seger mot Hinden har vi nu skapat en lucka på 4 poäng ner till Storvreta på 11:e och nästsista plats. Lag 11 och 12 i serien flyttas ner direkt och det kan även det lag som slutar 10:a göra, beroende på hur det går för Upplandslagen i Division 3. Men det återkommer vi till under de sista omgångarna om vi fortfarande ligger i riskzonen då. Hur som helst gäller det att plocka så många poäng som möjligt fram tills dess!
Det är 7 omgångar kvar och på söndag klockan 17:00 väntar laget som just nu innehar 10:e platsen nämligen Tierp. Matchen kommer spelas på Heden i Strömsberg. Anledningen till att matchen spelas där och inte på Vegavallen är att Tierp har ett samarbetsavtal med Strömsbergs IF och de har valt att lägga en match på Heden och det blev matchen mot oss. EDIT 20/8: Matchen är nu flyttad till konstgräsplanen i Tierp!! Matchstart är fortfarande kl 17:00.
Det blir en del ändringar i truppen till matchen på söndag. Johan Jelleryd och Björn Jansson är avstängda då båda dragit på sig 3 gula kort. Alexander Mårtensson återkommer efter sin avstängning och Daniel Lindqvist återkommer också. Sommarens nyförvärv från Stigtomta IF (Södermanland), Joakim Karlsson, är också uttagen. Jocke spelar mittback eller mitt-mittfält.
Tierp ligger alltså på placeringen bakom oss och har spelat 4 matcher i höst. Det har blivit 1 seger, 2 oavgjorda och 1 förlust. Förlusten mot Södra Trögd i början av augusti har följts upp med 2 st 2-2-matcher mot bottenkollegorna Storvreta och Hinden. I den senaste matchen i tisdags skrällde Tierp rejält då de vann mot serietvåan Rex med 3-2.
Tierps samarbete med Strömsberg innebär att de kan låna in spelare som inte ingår i startelvan i Strömsbergs senaste match. I tisdagens match var Björn Berglund, delad 2:a i skytteligan i Division 2, avstängd i Strömsberg och kunde därmed vara med i Tierp. Han spelade en avgörande roll och pangade in alla 3 målen i vinstmatchen mot Rex.
Det återstår att se vilka spelare Tierp får loss till matchen mot oss, men självklart blir det tufft att möta spelare som har erfarenhet från spel i Division 2.
I vårens match hemma på Rönningen förlorade vi med 2-0 i en match där vi hade svårt att skapa chanser. Det var 0-0 i paus efter en händelsefattig halvlek. I den andra tog Tierp ledningen med 1-0 efter 10 minuter via ett fint långskott. I slutet flyttade vi fram mycket folk för att försöka få in en kvittering men istället kontrade Tierp in 2-0 i slutminuterna.
Både vi och Tierp har efter en svag vår öppnat höstsäsongen på ett bra sätt. Tierp är, liksom vi, obesegrade i de 3 senaste omgångarna och segraren i söndagens match får ett skönt avstånd ner till bottenlagen. Det är alltså en viktig match för båda lagen och då det dessutom är ett derby lär det bli en kul match. Kom gärna och stötta oss i Strömsberg på söndag!
//Berra
Revansch och storseger i Derbyt!
0 kommentarer
Det var tänkt att det viktiga derbyt skulle avgöras i Strömsberg, men på grund av mycket regn på lördagen flyttades matchen till Tierp. Då naturgräsplanen på Vegavallen inte var i spelbart skick fick matchen istället spelas på konstgräsplanen i Tierp (LF Arena). Vi inledde matchen piggt och hade bra rörelse i anfallsspelet och ganska långa anfall. Tierp fick inte låna bollen under några längre perioder. Vi skapade en del heta lägen under första kvarten och borde tagit ledningen men fick inte dit bollen. Med ca 15 minuter på matchuret fick en tierpsspelare två gula kort under kort tid. Båda korten var för snack, men det kändes som utvisningen var väldigt hårt dömd. Efter utvisningen tappade vi lite av vårt spel och blev onödigt uppstressade. Vi hade ofta för bråttom framåt och försökte slå avgörande bollar för tidigt. På det snabba underlaget ledde det oftast till att deras målvakt enkelt kunde ta hand om bollen eller att bollen rann ut till inspark. Tierp kom in i matchen och hotade vid några tillfällen och närmast hemmaledning var det när ett skott tog i ribban och studsade ut. Men det blev istället vi som tog ledningen. I slutsekunderna av halvleken fick Jonas bollen på vänsterkanten. Han bröt in i banan och spelade fram Adam som ryckte sig fri och kunde skjuta in 1-0. Direkt efter avspark blåste domaren av halvleken. 1-0-ledningen i paus kändes då som ett rättvist resultat.
Den andra halvleken inleddes lite avvaktande från båda lagen. Vi hade mest boll men spelet var mest förlagt på mittplan. Efter knappt kvarten spelad får vi en hörna. Tierp lyckas rensa undan och ställer om snabbt. En tierpare får bollen ute på vår högerkant och dribblar förbi Berra och klarar en tackling från Fredde innan han placerar in kvitteringen till 1-1 vid första stolpen. Vid det här laget känns matchen väldigt öppen trots att Tierp har en spelare utvisad. Vi rycker upp oss något efter målet och mitt i halvleken får vi en hörna från vänster. Den nickas undan och bollen rullar fram till Mackan som står en bit utanför straffområdet. Han får på ett mycket fint skott som smiter förbi högen av spelare framför mål och går in i bortre burgaveln – perfekt placerat och utan chans för målvakten. Knappt fem minuter senare är det dags för ännu ett mål från Mackan och denna gång är det ännu vackrare. Mackan får bollen i höjd med mittcirkeln på deras planhalva och drar till på halvvolley. Bollen går högt i en båge över målvakten och dimper ner precis under ribban – ett riktigt snyggt mål! 3-1-målet kändes avgörande då vi hade ganska bra koll på Tierps anfall under andra halvlek. Men Jimmy får göra en bra räddning vid första stolpen efter att en tierpare brytit in från vår högerkant igen. Strax därefter avgörs matchen definitivt då Micke Jonsson placerar in 4-1 med 10 minuter kvar. Tierp försökte fortfarande att anfalla och det ledde till att vi fick stora ytor på deras planhalva när vi ställde om. Tobbe hade några bra lägen att utöka ledningen men det är istället Jonas som skjuter in 5-1 på ett inlägg från Micke Jonsson. I slutminuten hinner vi även med ett 6-1-mål. Efter en rörig situation i straffområdet får Mackan ut bollen till Jonas, några meter utanför straffområdet. Han får på ett bra skott och placerar bollen precis invid den vänstra stolpen och strax därefter blåser domaren av matchen.
Riktigt härligt att vinna klart i Tierp mot Tierp och ta revansch får vårens tunga 2-0-förlust! 6-1 är stora siffror och fullt så överlägsna var vi inte, det var ju ändå 1-1 till mitten på andra halvlek. Att vi fick 2-1 och 3-1 i snabb följd knäckte nog Tierp och därefter spelade vi smart, låg på rätt sida och kontrade in ytterligare mål i full fart. Kul att se att vi utnyttjar våra målchanser och flera av målen är riktigt snygga. I och med segern och att övriga bottenlag förlorade har vi nu 7 poäng ner till 11:an Storvreta på nedflyttningsplats. Kontraktet är inte säkrat än men med de senaste insatserna i ryggen och två hemmamatcher närmast på programmet (mot Rex och Månkarbo) ser det i alla fall betydligt ljusare ut nu än det gjorde i början på augusti!
Tierps referat HÄR
//Berra
Kommentarer