Laguppställning
Referat
Lövet/Johannebergs IF - Lindome IF 1-9 (1-3)
19 feb 2016 0 kommentarer
Matchrapport: Lindome – Lövet 9-1
Datum: 2010-03-03
Arena: Lindevi
Publik: Emir stöttade så gott han kunde
Inför: Tuff match väntade mot div 2 motstånd på en hård men för rådande klimat mycket välskött konstgräsmatta. I ryggen hade vi en väldigt annorlunda träningsbakgrund mot vad vi borde ha haft inför en första tävlingsmatch men stämningen var förväntansfull inför vad som stundade. Fokus inför låg på att hålla bollen inom laget och att komma rätt i positioner i vårt pressspel.
Matchen: Matchen inleddes aggressivt från Lindome som redan efter 4 min har hunnit med två farliga avslut och en hörna som ställde till med oreda. Vi hamnade inte alls rätt i vår press och då fick Lindome gång på gång anfalla med rättvända spelare vilket de gjorde förtjänstfullt. I den elfte minuten avlossar en Lindomespelare stora kanonen utanför straffområdet och bollen hade borrat sig upp i krysset om det inte vore för en fantomräddning av Chris som lyckas tippa bollen till en hörna. Minuten efter får motståndarna ytterligare ett bra läge men skottet letar sig utanför stolpen denna gång. Vi lider av det höga tempot och vinner varken andra eller tredje bollar i närkamperna och då blir det svårt mot en motståndare av denna dignitet. Samtidigt gör motståndarna knappt ett misstag de inledande 20 minuterna. Efter 16 min borde kanske Lindome redan ha fått in en boll eller två men detta till trots var ställningen 0-0 och vi började faktiskt få ordning på vissa delar i vårt spel. Tyvärr blev vi alldeles för stressade när vi vann boll och allt som oftast gick vår första boll från ytterback långt på kant. När vi sedan i 16 min försöker hålla i bollen och spela oss ur en trängd situation gör vi ett misstag och bollen kommer till fötterna hos en motståndare som ganska enkelt kan placera in nådastöten till 1-0. Inte mycket att säga om sett till matchbilden men lika surt för det. Minuten senare avancerar en motståndare mot straffområdet och efter två missade glidtacklingar kan denne hänga 2-0 bakom Chris. Tre minuter senare kommer 3-0 och inget rullar vår väg längre. Vi rycker oss dock i kragen efter 3-0 och sista 10 min är faktiskt riktigt bra från vår sida. Så fort vi hamnar rätt i pressen börjar motståndarna göra misstag och vi vinner bollar högre upp i planen. I 26 min får Mats en boll på högerkanten och avancerar in i straffområdet då målvakten dumdristigt kommer i en alldeles för våldsam satsning med sulorna och straffen är given och nog borde målisen även fått syna en ostskiva för tacklingen.
Besarth stegar fram och trycker in 3-1 i sin debut för Lövet. Härligt. Med viss ansträngning kan vi hålla detta resultat till halvtid.
Andra: I andra inleder vi i ett mycket bättre tempo och det känns som vi är inne i hetluften. Det smäller friskt i närkamperna och ingen viker ner sig. Gång på gång kommer dock Lindome igenom och ytterligare ett mål hänger i luften. Efter 7 min gör Lindome 4-1 och då går luften ur oss totalt. Lindome slår inte av på takten och till slut har Chrisen (Krisen) vaskat nätet 9 ggr trots flera högklassiga räddningar. Matchen slutar 9-1 och att Lindome vinner rättvist är svårt att argumentera emot. Däremot borde vi kunnat hålla nere siffrorna bättre särskilt i sluttampen av matchen.
Analys: Härligt att vara igång efter en lång och kall vinter. Vi har 20 min i slutet av första och i början av andra som vi spelar en bra fotboll. Däremot har vi mycket att jobba med vad gäller positionsspel vilket blir tydligt mot ett bra motstånd samt fysiskt där flertalet har en backe kvar att bestiga innan man är i leveransdugligt skick. Förlust är alltid surt och självklart skall vi vara besvikna särskilt så lamt som vi avslutar matchen men vi är bara i vår vagga ännu och vi ska resa oss och bli de hjältar som för alltid skall bli ihågkomna i Lövets framtid.
Coach: Stahre
Byten: 30’ Martin > Westh
40’ Kim > Payam
50’ Mats > Niklas
53’ Henke > Härsjö
Löv:
Chris – Även om det rann iväg på slutet gjorde Chris en fin insats som sista utpost och räddade oss från tvåsiffrigt. Han vann dessutom målvaktskampen mot Lindomes motsvarighet. Detta hjälpte dock föga men jag tycker Chris visade vem som är keeper och varför idag.
Bergström – I ett tränarexperiment valde vi Bergström som högerback. Bergström gjorde ingen besviken och efter första halvlek fick jag mersmak av hans frejdiga och orädda spel.
Besarth – I andra halvlek gick han på pumpen men i första visade han stundtals de kvalitéer han besitter. Lövet får han framförallt för sitt mål i sin premiärmatch men jag tror att det kommer mer från denne unge herrn under säsongen.
/Stahre
Kommentarer