Laguppställning
Referat
Lövet Tisdag IF - Vrångö IF 2-2 (1-0)
30 dec 2015 0 kommentarer
Matchanalys Lövet vs. Vrångö
Dagens match förmörkades av att vår slitvarg och lagkapten Hugo blev illa skadad i knäet. Han tvingades utgå när det återstod en halvtimme av matchen med smärtor i knäet efter en av många tuffa dueller. Han kördes till akuten av Jocke och vi får alla hålla tummarna att skadan inte är så allvarlig som vi befarar.
Matchen mot Vrångö var på förhand en av de tuffaste i serien och det besannades. Vrångö är tuffa och starka, och med ett flertal duktiga spelare. Vi spelade en fantastisk första halvlek där vi exemplariskt höll ihop våra lagdelar och gjorde det mycket svårt för Vrångö att komma till målchanser. Dock så skapade Vrångö några mycket farliga chanser efter fina kombinationer, och det var vår fenomenale målvakt Fredrik som såg till att vi höll nollan intakt fram till halvtid. Han gjorde 3-4 högklassiga räddningar, men det var också det enda som skapades. Annars höll vår stabila backlinje Vrångö stången.
I den 30:e matchminuten gjorde Henrik 1-0 efter en fin prestation assisterad av Daniel. De som främst var med i farligheterna framåt var Jocke och Henrik, där Jockes vänsterskott strax utanför straffområdet, efter en vänsterhörna av Nichlas, var den giftigaste. Det kunde mycket väl ha blivit årets mål på Heden.
Andra halvlek startade vi bra, men hade oflyt då Vrångö i den 54:e minuten fick ett riktigt skitmål. Bollen studsade sakta in efter en tilltrasslad situation. Det var starten på en mycket olycklig period av matchen. 4 minuter sedan skadar sig Hugo allvarligt, och vi får ett mål i baken direkt på den påföljande frisparken. Efter det så tar det 5-10 minuter innan vi hittar rätt i våra positioner och vi tappar lite i intensitet och löpkapacitet när Hugo inte längre var på planen. Dock hittar Daniel perfekt in i sin mittfältsroll och tillsammans med Nichlas styr de mittfältet resterande del av matchen. Vi skapar ett tryck mot Vrångö och kommer upp i samma standard som i första halvlek, och vi gör sånär mål några gånger. Men det är först i 83:e minuten vi får utdelning då Nichlas slår en långboll och Henrik elegant löper ifrån sin bevakare och lobbar in 2-2. Rättvist och härligt! Efter det så väger matchen de sista 7-8 minuterna.
Sammantaget så spelar vi en mycket fin match där alla gubbar tar ett oerhört jobb samtidigt som vi försöker spela fotboll. Det finns väldigt mycket boll i det här laget och vi plockar fram det i denna match, men vi kan ännu bättre bara vi vågar spela bollen till varandra och har mer tålamod. Pressen och överflyttningarna fungerade mycket bättre än förut och vi slapp löpa efter boll så mycket vilket gjorde att vi kunde bibehålla vår höga intensitet matchen igenom. Idag var det många fina prestationer och alla skall känna sig stolta över sin insats.
Matchens stjärnor:
Tanken med denna del är att de tre bästa spelarna skall tilldelas stjärnor. Jag har den uppfattningen att detta ibland kan ruckas på om det sker flera bra prestationer. Så var idag fallet, så jag tilldelar några fler stjärnor än vanligt.
***Pontus: Återigen en gigant längst bak med ett moget och resolut spel. Jag har tidigare liknat honom vid Baresi, som ledde världens genom tiderna bästa backlinje, men nu kanske han till och med skall börja liknas vid div 7 Beckenbauer. Tiden får utvisa.
**Henrik: Två mål med mersmak. Det var den gamle Henrik som var tillbaka, med effektiva löpningar, vunna närkamper och ett ständigt hot mot försvaret. Några gånger så vinner han dueller som ingen annan i denna serie är i närheten av, och tillför det här laget offensiv kraft. Hoppas han får vara frisk framöver.
*Fredrik: Vilken annan match den senaste tiden hade han fått tre stjärnor utom denna. Det var en mycket bra målvaktsprestation av vår målvakt. Nu får vi hoppas han kan stå resten av matcherna.
Jag ger dessa spelare var sin för sina insatser för laget:
Nichlas: Återigen en stark insats, men fortfarande har han en dimension till i sig och det säger inte lite om Nichlas kapacitet.
Jocke: Sliter kopiöst och skapar mycket framåt, Lövets Alexandersson.
Granlund: Stabil är bara förnamnet. Är en viktig komponent i vårat ramstarka försvar.
Hugo: Enorm löpvilja blandat med ett sant Lövet-hjärta. Få spelare offrar sitt knä för laget och sin klubb. Heder åt vår lagkapten.
/Jimmy Rudelius
Det kan alltid vara kul att se hur motståndarna ser på våra matcher och därför får ni nu Vrångös matchrapport från gårdagens match. Att denna matchrapport nämner redaktörens prestationer har givetvis inget med saken att göra.
Vad väljer man, kolla landskamp med Sverige eller att representera världens bästa klubb ? man väljer Vrångö IF. Vad är en landskamp med Sverige jämfört med en grusmatch i ösregn på heden? Vi älskar grus och Vrångö IF.
Och med facit i hand så var det nog bättre underhållning på heden.
Matchen börjades bäst av Vrångö som skapade den ena chansen efter den andra.
Ett antal fina frilägen missades och det går ju som det går ibland när man missar chanser, motståndarna nätar och tar ledningen med 1-0 som var resultatet i halvtid.
stämningen var het i halvtid och vi var laddade för en vändning av matchen.
I andra halvlek fortsätter vi skapa flertalet heta chanser innan vi gör mål på ett långt inkast av Robert som Marcus Steen trycker in och det står 1-1.
VIF fortsätter att mala på och till slut kommer 1-2 målet på en frisparksretur från Jonas som Marcus Steen pillar fram till Carl - Johan som gör ledningsmålet. Efter detta får Lövet luft under vingarna och vi blir mer stillastående och försöker hålla vår ledning. Sista kvarten är Lövet ricktigt bra och får till slut in 2-2 målet. Ricktigt snyggt mål faktiskt fast det tar emot att säga så. Han lär nog aldrig få en sådan träff mer. Totalt sett till matchen så var vi värda denna tre poängare, vi skulle avgjort i första halvlek med så många chanser men det ville sig inte denna afton. Mycket bra genomförd match trots den regnblöta grussörjan.
Forza Vrångö IF
Kommentarer