Laguppställning
Referat
Vinst och fortsatt serieledning!
22 apr 2025 0 kommentarer
Tredje bortamatchen i rad för de vinröda Johannebergarna, denna gången på Överåsvallens sandlåda mot BK St Jakob, ett klassiskt möte i Göteborgsfotbollen!
Två avhopp inför match, där Lucas S fortfarande hostar lite efter sin lunginflammation och David lyckas paja ryggen ledde till en trupp på 14 relativt fräscha spelare redo för match. Inför matchen handlade det om att hitta ett lugn med bollen, samtidigt som bolltempot ska upp, få igång våra kanter och äga matchen.
Matchen börjar med stort övertag i bollinnehavet, där vi åtminstone stundtals lyckas hitta rätt, även om vi fortfarande är lite för heta på att slå den avgörande lite för tidigt. Vi har några chanser både genom att vi kommer runt på kant och genom fasta, men vi saknar lite skärpa i den sista passningen/avslutet/löpningen samtidigt som St Jakob har både bra backar och en riktigt duktig målvakt.
St Jakob slår mycket långt och är tunga framåt. Det skapas inga större chanser, innan de egentligen från ingenstans och slarv med bollen från oss får kontra in 1-0 mot spelets gång.
Hemmalaget kommer nu mer och mer med i matchen, där de vinröda inte riktigt kommer rätt i pressen och inte riktigt har bolltempot som krävs för att skapa rätt ytor, vilket blir extra viktigt när St Jakob trycker ner våra yttrar så vi inte kan kontra på kant.
1-1 kommer efter en fast situation, lite klabb och babb i straffområdet där kapten Rino till slut petar in karriärens förmodligen fulaste mål - men de räknas lika mycket.
1-1 står sig i pausvila. I halvtidssnacket handlar det om att fortsätta hitta in centralt, men ha lite mer bolltempo och lite bättre val innan vi kan gå på den avgörande bollen.
Det är dock hemmalaget som kommer bäst igång, där vi inte alls sätter pressen och de får stå och motta bollar mot sina tunga och duktiga anfallsspelare. Den nykompenarade backlinjen har dock bra kontroll ihop med en alltid säker och bolltrygg målvakt och sakta men säkert tar vi över bollinnehavet och matchen.
Ledningsmålet kommer även det efter en fast situation, där det är Melker som stänker in den mellan en försvarares ben ungefär 15 minuter in i halvleken.
St Jakob står nu allt högre med sitt lag, vilket ger stora ytor både centralt och för våra yttrar såväl i uppspelsfasen som längre fram i banan. Vi hittar allt oftare ut på löpstarka Martin och Niklas och kommer till flera stora lägen utan att få in flera mål med det första.
Hemmalaget fortsätter slå långt, men förutom en gång där de skarvar sig fram till ett läge Adam räddar mästerligt blir det sällan farligt.
Vi får upp bolltempot och ytorna blir allt större då hemmalaget blir trötta och flyttar upp för att jaga en kvittering.
Efter ett fint anfall där Martin spelas fri på kanten och skjuter in ett inlägg kommer också utökningen i protokollet när deras mittback oturligt sätter bollen i eget nät.
Nu är det stundtals riktigt fin fotboll från bortalaget som rullar runt och kommer fri på kanterna gång efter gång, där även ytterbackarna flyttar med framåt och skapar övertal. Elek och Aron har flera lägen som på en annan dag hade suttit i nät, men det vill sig inte riktigt.
St Jakob får sedan en utvisning för könsord, då blir det verkligen ytor. Tyvärr lyckas vi inte heller nu stå efter i pressen och de får motta lite för enkelt, lite för ofta, där vi blir lite baktunga och "fega" defensivt istället för att bara trampa på och satsa framåt.
1-4 ska dock komma och igen är det Martin som kommer fri på vänster och denna gången spelar han igenom Elek som är iskall och sätter målet som definitivt avgör matchen 7-8 minuter innan full tid. Matchen spelas av och trots ett par till lägen blir detta också slutresultatet.
En välförtjänad vinst, där vi tar ett par steg med boll och även steg utan boll. Bra genomfört under stora delar.
Detta måste vi jobba vidare med:
- Måste snacka mer bakifrån så vi kan stå högt i pressen. Det är svårt mot ett lag som kör så mycket långt och står så högt med sina ytterbackar, men fullt möjligt.
- Måste bli mer effektiva framför mål och på sista passen.
- Måste ha ännu mer bolltempo och lite mer kyla innan den avgörande bollen slås.
Detta tar vi med oss:
- Skapar mängder med chanser.
- Vinner mittfältet och därmed också bollinnehavet stort.
- Vi orkar mest och vill mest, underbar insats av samtliga.
- Alla får speltid.
Tre löv är det som alltid, idag hade vi tre kids i publiken som hejade, de har fått ta ut löven:
Adam - Inte så många svåra räddningar idag, men tar det han ska ta. Har dock ett fantastiskt spel med bollen, är lugn och hittar vägen ut utan att rensa mer eller mindre varenda gång. Nya Neuer?
Elek - En perfekt match för Elek som med sin styrka ger och tar stryk mot duktiga och fysiska mittbackar. Sätter spiken i kistan och är ständigt på språng för att sträcka motståndaren och en stor del av äran för att vi får tid och rum på innermittfält.
Martin - Kommer sig fri gång på gång, tar jobbet defensivt hela tiden och får även med sig två assist från matchen. Otroligt viktig för vårt spel och förstår sin roll såväl offensivt som defensivt.
Vill också ge lite kred till André som gör en mycket fin debut, samt till Kevin som även han gör en fin comeback. Lucas B får även sina första minuter för året och är stabil som alltid på sin högerback.
Go Lövet!
//Rino
Kommentarer
Tabell
| Division 7B Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 14 | 2 | 4 | 70 | 30 | 40 | 44 | |
| 20 | 14 | 1 | 5 | 95 | 34 | 61 | 43 | |
| 20 | 14 | 1 | 5 | 81 | 48 | 33 | 43 | |
| 20 | 13 | 2 | 5 | 61 | 25 | 36 | 41 | |
| 20 | 11 | 2 | 7 | 48 | 28 | 20 | 35 | |
| 20 | 10 | 3 | 7 | 45 | 47 | -2 | 33 | |
| 20 | 9 | 1 | 10 | 56 | 52 | 4 | 28 | |
| 20 | 8 | 2 | 10 | 46 | 57 | -11 | 26 | |
| 20 | 5 | 3 | 12 | 28 | 82 | -54 | 18 | |
| 20 | 1 | 3 | 16 | 24 | 87 | -63 | 6 | |
| 20 | 0 | 2 | 18 | 13 | 77 | -64 | 2 | |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kommentarer