Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
0 kommentarer
Förslag på hur vi spelar imorgon!
Några invändningar så tar vi det imorgon!
Målvakt: Adam
Backar:
1) Malby - Nilsson
2) Torrestedt - Telkkonen
Centrar:
1) Wiklund
2) Persson
Anfallarna:
1) Holgersson- Karlsson
2) Jansson - Welin
3) Eriksson - Svensson
Stefan, du kan vila imorgon om du vill, då vi har en tillräcklig trupp för att spela imorgon.
IK Surd - Estrella 6-4 (3-2)
0 kommentarer
Inför matchen så fick vi 2 återbud på våra anfallare Svensson (förkyld) och Welin (försov sig), vilket betyder att vi ställde upp med 4 backar, 2 centrar och 5 anfallare.
Ioakim och Daniel fick turas om med varandra då båda inte var med på senaste träningen, ett val vi var tvunget att ta.
Vi känner inte till hur Estrella spelar, förutom att de bara vunnit en match av 4 hittills.
Vi sade inför matchen att vi måste vara på tårna redan vid starten, inte ge bort matchen som senast.
Vi började bra och hade ett bra tryck, men Estrella är ett lag som inte har spelsystem precis som de andra lagen i serien, vilket betyder att de tokspringer efter våra backar och forecheckar högt.
Det medverkade till att vi inte spelade vårt eget spel och hade dåligt uppspel och ja inget samarbete mellan backar och anfallarna.
Trots det så gjorde Anton P matchens första mål, som undertecknad missade.
Direkt vid tekningen så vann Anton P bollen. Bollen gick förbi våra backar, på något sätt råkade Adam släppa in bollen i målet, en missräkning för oss då vi hade spelet och 1-0.
Strax efter fick vi Hasse utvisad för fasthållning.
Estrella fick ett frislag i slottet.
Vi ställde upp en dålig mur varav 4 böjde sig och ville täcka skytten, men skytten frispelade en fristående spelare som bara kunde peta in 1-2 i tomt mål.
Men vi gav oss inte trots att vi gjorde icke bra match men vi kämpade in oss och kunde kvittera genom Hasse som rundade deras spelare och sköt direkt utan chans för målvakten.
Det tog hela 58 matcher innan Hasse kunde göra mål igen, senast var det säsongen 06/07. Vi håller tummarna att det inte tar lika lång tid nu här gången!
Snyggt mål, Hasse!
Med bara farten av hans mål, så gjorde Andreas Holgersson även hans första mål för IK Surd med ett snyggt slagskott precis strax före periodens slut.
Det betydde att vi kunde gå med ledningen inför andra perioden.
Pär efterlyste bättre uppspel och att centrar och anfallarna måste hjälpa till när backarna har bollen.
Det blev mycket bättre uppspel men ändå spelade vi inte riktigt bra.
Estrella började spela fult och körde mycket med bentacklingar och klubbhakningar överallt.
De kände sig frustrerade antar vi för de råkade ut för några utvisningar.
Pär lobbade bollen i Power Play till Anton vid deras mål.
Anton K tog inte emot bollen, han lät den gå över honom och direkt i målet, fint mål trodde vi alla, men domarn ville ha det till att Anton stod i målområdet, felaktigt enligt AntonK.
Men det gjorde inget då nästa byte gjorde Anton P ett lätt lobbmål och otroligt nog så tappade målvakten kontrollen och tog inte den.
4-2 till oss, det kändes bergsäkert men vi började spela stressigt istället för att säkra spelet.
Det ledde till att de gjorde 2 onödiga och enkla mål.
Estrella såg sin chans men tyvärr så spelade de fult med hakningar och försökte med bentacklingarna för det mesta.
Christopher och Christian, vårt andra backpar spelade väldigt stabilt och kontrollerat med bollen.
Estrella var lite för ivriga för att avgöra matchen, vilket gav en del luckor framåt.
Domarn ropade 3 minuter kvar och det var 4-4.
Estrella gjorde bort sig 2 gånger.
Det för att Anton P bröt deras uppspel och passade till Holgersson som kom fri mot målvakten, med en snabb dragning som rundade målvakten, med backhand skott petade han in 5-4 i tomt mål, hans andra mål i matchen.
Då var det nästan avgjort.
Men det tog inte slut där för Anton K snodde bollen från deras back (som var ensam bakåt) och passade till Fredrik Jansson, även kom fri och sköt ett lågt avslut.
6-4 till oss!
Då var det defintivt avgjort!
Vi vann säsongens tredje match trots att vi gjorde säsongens sämsta match enligt mig men ändå hade vi styrkan att vinna matchen och även att göra 6 mål framåt, säsongens bästa.
Det tyder på att vi är riktigt bra även när vi gör en dålig match men ändå vinner!
Snyggt, gubbs!
Dagens bästa spelare får bli Christopher Torrestedt enligt mig, han var väldigt stabil idag och spelade avslappnat med bollen ihop med Christian Telkkonen när vi andra stressade mycket och ville mycket (lätt hänt =).)
Adam kom även igen efter den snöpliga tabben i början och bidrog till att vi bara släppte in 4 mål.
Nu ser vi emot Sexpacket nu på söndag och vinner även denna match.
Till slut så vill undertecknad påpeka med önskelmål av några spelare i laget att vi alla måste tänka på att förbättra när det gäller byten, nu var det en del som spelade längre i ett byte. Ett byte innebär att vi spelar mellan 30 sek till 1,30 min beroende på matchens utgång, nu spelade en del 2-4 minuter varje byte, vilket bidrog till att vi inte orkade mycket eller håller ett bra tempo rakt igenom matchen.

Kommentarer