Laguppställning
Referat
IK Surd - Hälleåkers FC 2-2 (2-1)
0 kommentarer
Målvakt:
Daniel Wiken
Utespelare:
Pär Wiklund
Mikael Rangfeldt
Anton Persson
Pierre Engdahl
Christian Telkkonen
Hans Nilsson
Marcus Svensson
Andreas Wijk
Nicholas Winberg
Johan Forsman
Reserver:
Peter Groth
Ioakim Eriksson
Referat:
Vår uppskjutne match mot Hälleåkers FC som skulle ha spelats den 21 mars men blev flyttad till idag och vi kom med många spelare i vår uppställning, så vi valde Peter och Ioakim som reserver, de skulle få spela mot Stonehill istället eller hoppa in under matchen.
Hälleåkers FC är ett gäng som inte har förlorat någon match i år, däremot spelade vi mycket bra i vår senaste match mot dem då det blev 3-3, en match som vi borde ha vunnit då.
Vi kom med ett bra självförtroende och ett bra lag på planen.
Vi inledde respektlöst och mycket bra, vi hade bra tryck på dem.
Förra matchen så var Hälleåkers FC bättre än oss men vi var skickligare i kontringsspelet då men idag förde vi matchen, det kändes som iaf.
Deras målchanser förekom från långt håll då vi spelade ett effektivt och bra försvarsspel.
Vi hade några bra målchanser före vårt 1-0 mål, bland annat friläge av Nicholas W och fin räddning av deras målvakt på Pärs skott.
Pär tog revansch en stund sen när han avancerade en bit framåt och sköt men bollen träffade stolpen och Jonte tog hand om returen som smet in mellan målvaktens ben och där fanns Range som kunde peta in i öppet mål.
Tyvärr så kom deras 1-1 genom ett långskott, skottet kunde Daniel ha räddat men men en kort stund så replikerade vi igen genom Pärs mål som skruvade in i krysset på assist av Pierre genom ett frislag.
Målet kom dessutom i ett box play spel sen Anton fick 5 minuters utv. för hans tackling, tacklingen som såg exakt likadan som Ioakim råkade ut i förra matchen utan åtgärd av domarna.
Vi hade 2-1 ledning före andra perioden och det var tänkt att Ioakim skulle spela istället för Macke men han tyckte att spelet såg bra ut och Peter sa likadant.
Vi fortsatte med samma uppställning och hade bra spel, men ineffektivt när det gäller att göra mål
Flera frilägen som inte förvaltades och så fick vi en utvisning på Range och deras spelare som brottades ned på golvet.
2+10 blev det.
Hälleåkers kvitterade lite turligt genom köksvägen, bollen träffade Wikens fot och rullade längs hans ben direkt in i målet.
Sen fick de oxå ett mål men det bortdömdes sen domarna av misstag viftade flaggan, så att några av oss stannade.
Domaren avvärjade först oss och sa att det var mål men vi protesterade så till slut ändrade de sitt beslut.
Till slut så fick vi ett par bra chanser att göra 3-2 men 2-2 höll matchen ut.
En bra och fysisk match mellan båda lag, det var riktigt kul att spela och det var ett bra tempo i matchen.
Bra genrep före SM i Stockholm.
5 raka utan matcher för oss just nu efter matchen, vilket var en ny klubbrekord!
4 raka matcher där vi endast släppte in 2 mål bakåt, fenomenalt!
Bra jobbat!

Kommentarer