Dela nyhet
Bemanning Kiosk och Matchvärdskap 7 dec
25 nov 2025 25 kommentarer
Hej alla, Den 7/12 är det dags igen för hemma sammandrag i Partillebohallen och vi har kiosk, sek och matchvärdskap att bemanna under dagen.
Vi bemannar sek m.m. även för motståndarlagens matcher och har kiosk och matchvärd hela dagen, men behöver inte bemanna sek för andra sävehofslag som spelar i hallen.
Denna gång har jag fått en förhandstitt på vilka som kommer spela så schemat och uppdrag är fördelade i största möjliga mån utifrån spelande barn, med några få undantag.
En del kommer ha barn som spelar bortamatcher samma dag och kan då ha fått uppdrag bakning som går att lösa ändå. Ett fåtal har fått uppdrag trots att deras barn inte kommer spela, men då har man heller inte haft uppdrag under tillfället i oktober så man får helt enkelt komma och hjälpas åt, för annars går inte schemat ihop.
Utifrån viss utvärdering av tillfället 28/10 så önskas mer bakat från de som bakar och kanske även något som är mer matigt om möjligt? (toast + toastjärn tex?) samt att kiosken har ett större utbud av sockerfri dryck+ loka och att mer engångsmaterial behövdes.
Vid ev. förhinder vid uppdrag behöver man själv lösa sin egen vikarie. Kontaktuppgifter till oss alla finns i svenska lag.
Mvh/ Elin
Kommentarer
Rebecka 25 nov 2025
Hej, bara en fråga angående att lämna väska. Det står att både Perry och Gustav ska göra det (fast på olika ställen) men antar att det är Perry?
Joakim Blaschke 25 nov 2025
Hej.
Vem har ev. överblivna varor från senast?
Elin Schylander 25 nov 2025
Hej Rebecka, ja det blir Perry som får göra det. De justerade vilka som skulle spela när jag redan var klar med schemat eg (att de framåt kallar färre spelare till varje match än 12 st ) så fick ändra lite men måste ha missat att ändra så att det även står Perry i ”lämnar väska” rutan.
Mvh Elin
Katarina Axhill 25 nov 2025
Tack för förtydligande :) Vi fokuserar på att baka.
Carolina Krook 25 nov 2025
Familjen Krook har överblivet från kiosken hemma hos oss. Om jag minns rätt så är det en del burkar läsk och några kitkat.
Emel Salahi 25 nov 2025
Hej. Kan ni förtydliga Milian S (Salahi eller Svensson) för hämtning av väska etc?
Elin Schylander 25 nov 2025
Det är Salahi. Mille är ledarbarn
Mvh Elin
Charlotte Bornum 25 nov 2025
Gällande kiosken: Även "vanlig mjölk" önskades av några. (Det var havrehavremjölk sist tror jag och några kunder som backade pga detta. Så kanske en av varje).
Vi har en kylväska som går på el att förvara extra mjölk och kyla dryck i mm Vi har matvärd/sekretariatet på första matchen så kan ta med kylväskan dit och något där ta hand om den efter sista matchen. (Vi står inte i kiosken denna gång men stod bland det sista senast). Vi kan också ta med ett toastjärn om det behövs.
Emel Salahi 25 nov 2025
Tack Elin.
Karin Berglund 25 nov 2025
Nu har även alla matchkallelser skickats ut för denna dag.
Robert Bengtsson 30 nov 2025
hej, är det någon som har koll på om det finns en dator i quisthallen? eller om den skall hämtas ut någonstans?
robert
Annsofi Forssén 30 nov 2025
Jag tror den ska hämtas ut av matchvärden innan och även lämnas av vårt lag idag när vi är i Qvisthallen.
Robert Bengtsson 30 nov 2025
hej, jag hittade en excel ”matchvärdskap 2025” där framgår att P13 skall hämta/lämna matchväska ink dator för Quisthallen idag /Robert
Jonas Lindberg 30 nov 2025
Jag kan åka förbi gymmet och hämta. Hade missat detta.
Jonas Lindberg 30 nov 2025
Jag tog för givet att det fanns väska på plats
Jonas Lindberg 30 nov 2025
Det fanns ingen väska på gymmet. Den är upphämtad
Elin Schylander 30 nov 2025
Vi är ju dock inte p13 utan p12. Hoppas det löste sig iaf
Elin Schylander 2 dec 2025
Hej
Skickar en vänlig påminnelse om att kiosk, matchvärd/sek mm är allas vår uppgift att lösa.
Jag tog på mig att göra ett schema för kiosk eg, men insåg ganska snabbt att det behövdes göras scheman även för matchvärd etc i och med att vi även ska tillsätta motståndarlagens matcher vid sammandrag samt att det vid vissa tillfällen behövs hämtas eller lämnas väska även när vi har hemmamatcher som inte är sammandrag. De tillfällena finns att hitta i översiktsfilen som publicerades tillsammans med kioskschemat för oktober.
Inför både okt-tillfället och nu 7 dec har jag fått många sms och samtal om att man inte kan vara med, är borta etc. Jag varken kan eller vill vara ansvarig för ersättare och det är heller inte tanken med detta uppdrag. Vi får hjälpas åt och om man åker på bemanning och inte kan får man lösa sin egen vikarie/byta via chatten här på svenska lag, eller om någon vill skapa en föräldragrupp via whatsapp el dyl. för enklare Internkommunikation.
Då både jag och min sambo, Stefan, coachar i varsitt lag så finns det inte utrymme för mig att sköta det här uppdraget framöver.
Det finns ännu inget klart schema från klubben när det gäller kiosk och matchvärdsskap till våren, men vi har ett hemmasammandrag som ligger i kalendern för 1 av lagen redan 11 januari i Lexby. Jag kommer inte ha möjlighet att göra något schema inför det tillfället om p12 får kioskansvar även då, då vi dessutom ska vara borta från innan jul till och med 9 januari.
Någon eller ett par behöver ta över denna uppgift till våren, alternativt att ledarna lottar ut uppdraget.
Allt gott/ Elin
Joakim Blaschke 6 dec 2025
Hej.
Ni som har hembakat behöver lämna i hallen senast 08:15 alternativt på Mittstenen 7 i EM/Kväll.
Mvh
/Blaschke
Emilia Freed 6 dec 2025
Jag lämnar imorgon 8.15 i hallen
Katarina Axhill 6 dec 2025
Jag lämnar i hallen på morgonen
Pia Johansson 6 dec 2025
Jag lämnar också i hallen. Mvh Pia
Verica Bechvinoska 6 dec 2025
Jag lämnar imorgon kl 8
Sofia Bellander 6 dec 2025
Hej, vi lämnar också imorgon i hallen vid 8. Mvh Sofia
Charlotte Bornum 7 dec 2025
God morgon. Vi tar med elektrisk kylväska, vi är första passet i hallen (ej kiosken). Vem är sista?
Skulle vi ta med toast -järn?
Victors mamma