Dela nyhet
Tiomila med nattpremiär för damerna
2 maj 2024 0 kommentarer
Martin Nilsson, snabbfotad löpare i IFK Mora. I debuten blir det åttonde sträckan på Tiomila.
För sex år sedan, när Tiomila avgjordes vid samma arena som i år i Nynäshamn, slutade IFK Moras herrar på åttonde plats och bästa lag från Dalarna. Kanske blir det svårt att upprepa den insatsen i år.
– Vi satsar hårt från början och hoppas och tror sen att vi kan glida med länge i stafetten, säger coachen Björn Wrahme.
I damtävlingen blir det premiär med nattorientering och en utökning från fem till sex sträckor.
Det är allts dags för ett historiskt tiomila där mycket ”nytänk” och andra tänk har införts.
– För vår del tror jag att vi gynnas på herrsidan av att sträckorna är mycket kortare än vanligt. Framförallt då vi saknar flera av våra mest tongivande löpare i år, spekulerar coach Sir B (Björn Wrahme).
– Vi satsar hårt från början och hoppas och tror sen att vi kan glida med länge i stafetten. Givetvis kommer tiden rinna iväg på slutet när sträckorna blir längre och motståndet av yppersta världsklass. Vi får sikta på att försöka göra bra prestationer och se hur långt det räcker.
I herrlaget gör Martin Nilsson, en supersnabb löpare, debut för IFK Mora där han har fått förtroende att föra budkavlen vidare på den åttonde sträckan. Martin kommer närmast från IFK Umeå, men är väl bekant med Mora både genom jobb som läkare på Mora lasarett och segrare i Mora Trail förra året.
– På damsidan har vi ett väldigt spännande lag med flera debutanter blandat med rutin. Nytt för i år är att damerna har två nattsträckor. Jag tror att de två sträckorna kommer att bli väldigt betydelsefulla för hela stafetten. Det kommer bli en ovan situation för många där ute i mörkret.
När coachen ska gissa slutplaceringarna tror Björn lite mer på damerna än herrarna.
– Förhoppningarna rent resultatmässigt är klart högre på damerna och en plats topp 15 är inom räckhåll om allt klaffar skulle jag vilja påstå.
Mora har även ett ungdomslag. I laget kommer följande springa: Elvira Buud, Lovisa Kajs, Gustav Elmgren, Sixten Buud och Leo Ryapolov springa. Slutlig uppställning avgörs under fredagskvällen.
Följ IFK Mora och se hur det går!
Det kommer finnas liveresultat och webb-TV. Se mer på https://tiomila.se/2024/live/
Laguppställningarna så som de såg ut på torsdagskvällen:
Herrar (lag 1/lag 2)
1 7,1 km Artem Popov/Simon Karlsson Holmer
2 7,2 km Vojtech Kral/Daniel Svensson
3 5,9 km Linus Rapp/Per Holm
4 14,3 km natt Artem Panchenko/Simon Hodler
5 5,8 km natt Kristian Dahlström/Charlie Stolt
6 6,4 km natt Ludvig Eggöy Markhester/Alfred Danielsson
7 7,5 km natt Erik Rost/Adrian Dahlström
8 7,8 km natt/gryning Martin Nilsson/Björn Kajs
9 10,5 km Jirka Kostka/Sofie Karlsson Holmer
10 12,7 km Gustav Johnson/Björn Wrahme
Damer (lag 1/lag 2)
1 7,8 km natt Denisa Kosova/Emmi Jokela
2 5,6 km natt Viktorie Skachkova/ Magdalena Skachova
3 10,1 km Csilla Gardonyi/ Evgenya Ryapalova
4 5,5 km Sara Kindlund/ Nastia Danylova
5 6,3 km Tereza Kosova/ Yelysaveta Ostapenko
6 7,6 km Eliane Deininger/Lena Karlsson Holmer