Laguppställning
Ledare
Referat
Strandlind avgjorde derbyt i 88:e minuten mot TFK!
0 kommentarer
Ja då var man tillbaka bakom tangenterna igen efter en go veckovila, värme är aldrig fel om man säger så!Det har vart en himla massa sms:ande med Kölja ska ni veta då man vart nyfiken på resultaten, han har blivit grymt duktig på sms så man kan lära gamla hundar att sitta:)Vi har återigen visat i matcherna mot Sjuntorp och TBIS att våra andra halvlekar är farliga då vi aldrig ger upp, i båda matcherna låg vi under men lyckades trots inte allt för bra spel vända vilket tyder på en grym moral i laget!
Om vi går in på dagens match så var det derby mot TFK, är det någon match man vill vinna så är det mot våra grannar från Stavrelunds IP, det är alltid heta möten dessa lag emellan och så skulle det stundtals även bli idag.HIS och Gerdsken hade full pott inför denna omgång, Skepplanda BTK lyckades turligtvis för HIS del spräcka Gerdskens förlust nolla efter mycket väl genomförd match där rapporterna visar att segern var rättvis, i och med detta så skulle HIS överta ledningen vid seger idag.
TFK har blandat och gett då de besitter en 7:e plats innan dagens omgång var fullbordad, 2 segrar, 2 oavgjorda och 3 förluster men en målskillnad på 7-9 talar för att TFK är svårspelade.De är ett ungt gäng som ställdes på benen idag från de vit/röda, namn som Adolfsson, Aras, Tobbe, Mattias, Per mfl saknades i dagens drabbning gjorde att de yngre fick ta ett kliv fram och försöka störa välväxta HIS, ingen lätt uppgift men TFK har ett mycket bra lag så det skulle verkligen inte bli lätt för HIS.
HIS då, hur såg laget ut på derbydagen, Tobbe har åkt iväg på semester och återkommer nästa vecka, Allan var avstängd, Stjärna var åter i truppen efter skada och Stefan Björklund skulle få göra sin första tävlingsmatch, ett av våra senaste nyförvärv som jag helt enkelt missat att presentera här på sidan, kommer en presentation på både han och en till i veckan:)
I övrigt så var det en hungrig 18 manna trupp som HIS skulle ställa upp med.
Vädret har ju vart kanon under en tid här hemma men just på derbydagen så regnade det något kopiöst hela dagen fram tills strax innan matchstart men detta gynnade bara vår plan som var i mycket bra skick efter att ha fått en rejäl dusch.
Här kommer derbytruppen:Ali, Björn, Christian, Häger, Ille, Emil, Henke, Sköld, Back, Per, Strandlind, Calle, Måns, Nicke, Hampus, Stjärna, Björklund, Kenneth
Första Halvlek:Här visar TFK att dom är mer på tårna än oss, tycker att de startar klart bäst och vinner både andra bollar och spelar ett vårdat spel.HIS däremot försökte gång på gång att slå den avgörande passning allt för ofta i inledningen, vi är inte riktigt där i närkamperna heller, vi har ett bra mycket starkare och större lag än TFK men detta utnyttjas klart bättre av våra motståndare då de smäller på i varje närkamp.
Vi gör det även på tok för svårt för oss i många lägen vilket leder till att vi tappar boll i uppspelsfas samt att när vi ska slå en passning så hamnar bollen för långt fram eller strax bakom våra medspelare, detta är inget som brukar vara vanligt i HIS lägret nuförtiden då vi oftast sätter passningarna rätt hyffsat.
TFK skulle vaska fram 3 riktigt bra lägen där bollen smet strax utanför den högra stolpen hos Ali samt ett som tog i burgaveln, detta efter att vi alla tre gångerna tappat boll i uppspelsfasen, lite för slarvigt från de svart/gula.Det tog nästan 25 minuter för HIS att vakna idag, efter det började vi så smått att börja kämpa mer och vårdade vårt spel lite mer än innan, dock så fastnade vi i en tjongefotboll som gjorde att vårt spel var lättläst och enformigt, vi lyckas ändå skapa ett par lägen men som kunde blivit farligare om vi var mer allerta i boxen.
TFK försöker ofta komma runt på kanterna för att sedan slå in bollen nära mål där det alltid kom en TFK spelare störtandes, vi styrde av detta ganska bra men de kom oroväckande igenom på tok för lätt idag.
Med ca 15 minuter kvar så höjde sig HIS och hade fixat till sist spel en aning, vi hade många killar med i anfallen men det ville sig inte riktigt i boxen, vet inte vad detta berodde på, var vi för säkra på seger, var vi sega efter alla matcher samt träningar eller kunde det vara så enkelt att vi visste att Gerdsken förlorat och haft vetskapen om att vi skulle få ett 3 poängs försprång om vi vann idag?
Det var svårt för båda lagen att få någon riktigt bra flyt i spelet emellanåt då domaren tog många underliga beslut matchen igenom, detta gällde inte bara för HIS utan även för TFK, men vi struntar i detta och går vidare...
Halvleken slutar mållös där det är jämt skägg mellan lagen, lite favör för TFK enligt min syn på matchen men jag har ju inte samma syn som alla andra, många håller säkert med och andra gör det inte:)
Andra Halvlek:Efter att Per och Kenneth betonat att de önskar mer jävlar anamma i paus så hoppades man ju på en scenförändring, viss effekt skulle det ge då några i laget började smälla på i närkamperna, vi hade dock fortfarande svårt att sluta tjonga, vi vet att vi har ett otroligt bra lag där vi har visat prov på underbart spel efter backen, de sista 3 matcherna med denna inräknad så har detta stangerat en aning vilket säkert kommer tas upp på träningarna i veckan.
TFK fortsätter att spela smart och vänder spelet väldigt bra, dock är HIS mer med på noterna i denna halvlek än första, för att inte verka tjatig så är vi grymt starka i andra halvkek och jag sa till dom flesta att vi kommer vinna denna matchen då man vet vad vi presterar i halvlek nr 2.
Men en viss oro la sig över mina axlar då vi inte kunde bita oss fast på motståndarnas planhalva, det var verkligen ingen höjdarmatch för den stora publiken men det är inte ofta det bjuds på någon propaganda fotboll i ett derby utan mer kämpaglöd och hårda närkamper.Båda dessa ingridienser saknades idag, några hårda dueller blev det allt men inte alls samma pondus från något av lagen denna gången.
TFK skulle få en gyllene chans att ta ledningen då vi missade ett tillbaka pass till Ali där Sebastian Back iskallt lobbade över vår målis men bollen hamnade som tur inte i insidan av nätet.HIS skapar inte jättemånga lägen men vi hade ett par hyffsade men Robin i TFK målet löste detta gallant, jag tycker att han var en av deras bästa spelare igår då han var kung i luften och plockade ner det mesta.
Med knappa tio minuter kvar så skulle TFK även få ännu chans att spräcka vår nolla, efter bollen studsat fram och tillbaka så skulle Christoffer Eriksson få en bra träff där bollen träffar ribban, gissa om hjärtat var i halsgropen på mig nu!
Efter deras 2 chanser så höjde sig HIS rejält, nu började vi mala på och lyckades komma runt både på kanter och slog fina bollar in mot strafformådet där vi alltid hade folk med, vi fick en kanonchans där bollen retsamt höll på att rulla in men Robin i TFK målet fick sträcka ut rejält precis innan mållinjen för att rädda ut bollen till hörna.
Med några minuter kvar så skulle Nicke slå en mycket fin passning till Björn som i sin tur skickade iväg bollen in mot straffområdet, bollen damp ner mellan TFK's målis och Henke Ohlson (tror jag), i detta läget tvekade Robin för första gången i matchen, vi hinner först på bollen men målisen räddar och på returen så håller sig Strandlind sig framme och slår in 1-0 till HIS och vild glädje utspelade sig på HIP, Strandlind passade även på att slå en kullerbytta framför sina vänner från jobbet som hade med sig 2 väl valda skyltar:)
Ett underbart mål och så jä..a viktigt!!!Efter målet tog HIS över helt, trots att det bara var ca 3 minuter kvar med tillägg skulle vi skapa flera bra lägen att uttöka, Per och Sköld hade dom vassaste chanserna om jag minns rätt.Domaren sätter armarna i skyn och blåser av matchen, HIS hade besegrat TFK med 1-0!
Ett gastkramade slut på matchen vill jag lova, först är TFK nära att ta ledningen vid ett par tillfällen men HIS skulle få det sista ordet, vi gör ingen kanonmatch men visar ändå prov på moral då vi aldrig ger oss, TFK ska verkligen ha en stor eloge från mig då jag tycker de står upp mycket bra, tycker att de spelar en mycket fin fotboll och kommer få ett grymt lag om ett par år om alla unga killar stannar kvar.Om segern var rättvis kan ju diskuteras, jag tycker att TFK likväl som HIS kunde vunnit matchen, bortser man från chanserna vi får efter målet så tycker jag personligen att TFK var mer värda segern.Tränarna rosar Björn och Christian i dagens match.
HIS är nya serieledare, 8 vinster på lika många matcher är ögongodis sett till tabellen, vi har inte spelat jättebra i de sista matcherna och detta måste jobba med under veckan då vi har 4 mycket svåra matcher kvar innan uppehållet, detta spelet håller inte mot Skepplanda och Gerdsken.Pånyttfödda Upphärads IS som vi har i "sista omgången" av den här halvan har värvat flera nya spelare sen vi mötte dom i premiären och lär knappats vara sämre nu!Wargöns IK som är HIS nästa motståndare har jag alldeles för dålig koll på, 2 segrar och 5 förluster är deras resultatrad tyder på att de kommer få svårt i år men historiken visar att de är jobbiga att möta och så kommer det även bli på torsdag då vi möter dom på Hallevi kl 19:00!
Veckan ser ut som följande, träning måndag 18:30 och onsdag kl 11:00, jag kan ha fel om träningarna, har inte fått detta bekräftat än men håll utkik på hemsidan, match torsdag mot WIK och sedan har B-laget match på söndagen mot UIS.
Blev ett långt referat idag, har ju inte skrivit på en hel vecka så jag har lite skrivfeber som ni märker, hoppas att det var ok i alla fall:)Tack till all publik som kom, fotbollen blir så mycket roligare för spelarna när våra trogna supporters kommer och hejjar fram oss!
Nu blir det chips och film för min del, tills vi ses igen vill jag önska en fortsatt trevlig helg!
/Robert Dobran
Kommentarer