Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
|
|
4. Robin Häger | |
|
|
4. Christian Jonsson
|
|
|
|
6. Kenneth Johansson | |
|
|
7. Kristoffer Back
|
|
|
|
9. Per Lindblom | |
|
|
9. Victor Strandlind | |
|
|
12. Peter Sköld
|
|
|
|
13. Calle Appelqvist
|
|
|
|
14. Emil Sörensson | |
|
|
16. Tobias Andersson
|
|
|
|
18. Björn Kratzer | |
|
|
Alan Ali | |
|
|
Eliaz Appelqvist
|
|
|
|
Robert Dobran | |
|
|
Hampus Häger | |
|
|
Ali Sherzad Mahmoud |
0 kommentarer
Då var vi framme vid omgång 5 i Div 5 Västra, HIS har med sig 4 segrar av 4 möjliga vilket är en mycket önskvärd öppning, dagens motståndare Lödöse/Nygård har desvärre inte lyckats knipa en enda poäng, med 0 poäng på 3 matcher och en målskillnad på 3-22 skulle väl detta bli en enkel match för HIS, eller?Att möta ett lag som inte har tagit en enda poäng är inte alltid så lätt som det ser ut om man bara tittar på tabellen, någon gång vinner de och frågan var idag om HIS skulle ta för lätt på matchen eller om LNIK skulle inkassera sin 4:e förlust, svaret får ni om en stund.
Ja matcherna duggar tätt just nu, bara 4 dagar sedan vi mötte Sollebrunns AIK på HIP där vi vann med hela 6-1, i måndags körde vi en lite lättare träning så att vi skulle vara fräscha till dagens match, det tär på kropparna på oss gamla med detta schemat, haha:)Vädret var verkligen inget man ville hänga i granen, det har regnat något kopiöst och jag är nog inte ensam om att säga att jag är trött på skiten nu, detta ständiga regn gör att det inte är lätt för planskötarna att försöka hålla en bra nivå på planerna, idag fick vi beskåda den sämsta plan vi sett i år, en ren sumpmark där man sjönk ner flera cm i leran, inget kul alls men hellre det än att ställa in matchen.
Det var tal om detta men efter några om och men så valde vi att köra i alla fall, LNIK har som bekant redan en inställd match, premiären mot Wargöns IK kunde inte genomföras då Tingevi återigen var alldeles för blöt.
Dagens LNIK har det inte lätt just nu, över dussinet spelare lämnade laget när de blev degraderade till Div 5 vilket givetvis inte är speciellt kul för föreningen, tycker det är strongt av LNIK att ändå kunna ställa upp med både A och B-lag.De har lirat 3 matcher och har som jag skrev ovan en måskillnad på 3-22, många trodde på förhand att LNIK skulle bli årets "bonkegäng" och de verkar ha fått rätt, jag såg LNIK möta Upphärads IS för några dagar sen och jag blev inte så värst imponerad tyvärr.
HIS hade 2 ändringar i truppen jämfört med SAIK matchen, Henke Ohlson vilade eftersom han fick känningar innan matchen sist men är kanske tillbaka mot Sjuntorp i nästa omgång, Ille var tillbaka efter avstängning och Dobran var tillbaka där han snodde Henke's nr 10:)Vi har 12 poäng av 12 möjliga, det var längesen vi kändes så starka som vi gör nu, skillnaden mot andra år är att vi har en bredare trupp vilket gör att bänken ser otroligt stark ut varje match, spelet har sett bra ut men det finns som sagt mer att få ut av vårt lag.
Ali hade det inte lätt på träningen sist då merparten av laget skojade lite med honom om hur han ställde muren sist vid SAIK's mål och att det måste vara knäckande att en målvakt sätter ett mål på honom:)Detta fortsatte givetvis i bilen ner till Lödöse med, han är grymt skön när han försöker förklara något vilket ledde till ännu mer skratt, att Töss sedan var med i min bil gjorde inte saken sämre då hans skratt hörs rätt bra, en jävligt rolig resa på 3.8 mil hade vi i vår bil i alla fall, Jörgen Häger, Stjärna var också delaktiga i bilen:)Tränarna valde idag att starta med de spelare som såg vassast ut på träningen sist så det blev lite ändringar i startelvan.
Nu har jag skrivit av mig lite skit så vi drar matchen nu tycker jag.
Truppen:Ali, Björn, Häger, Christian, Ille, Emil, Back, Kenneth, Strandlind, Tobbe, Måns, Dobran, Allan, Lindblom, Calle, Hampus, Sköld
Första Halvlek:HIS tar tag i taktpinnen med en gång och skapar tryck mot LNIK, redan efter 5 minuter hade vi skapat 3 kvalificerade chanser som väl kunde resulterat i mål men avsluten var kanske inte av bästa klass.Det var otroligt svårspelat idag, planen var under all kritik vilket gjorde det svårt för båda lagen att kunna prestera någon glamourös fotboll, HIS var definitivt det lag som skulle försöka gentemot LNIK som mest fick försvara sig.
Tycker att vi rullar riktigt bra emellanåt, de flesta i laget får vara delaktiga i uppspelen och vi försöker trots underlaget att hålla bollen på backen, sån tid som vi fick på oss idag att rulla lär vi inte få i de andra matcherna så det kändes rätt gött att alla i laget fick känna på lädret.
LNIK stretade dock emot bra, de låg ganska kompakt med laget och lämnade oftast kvar 2 anfallare utifall en kontringar skulle komma, de fick inte låna bollen så ofta och hade nog inte ett enda skott på mål i den första halvleken men jag tyckte ändå att de höll försvarslinjen bra.
Vi hade mängder med chanser att spräcka deras nolla men målvakten gjorde en hel del bra räddningar samt att vi inte riktigt var på tårna när bollarna kom in mot straffområdet, vi kom ofta runt på kanterna men i deras straffområde så såg det ut som P8 fotboll då de flesta LNIK spelarna befann sig där, kompakt med andra ord:)
Första målet kom efter ca 30 minuter då vi fick en frispark strax utanför deras straffområde, Back lägger upp bollen och skruvar in 0-1 i krysset, en sjukt snygg frispark över muren och gissa om det målet kändes skönt!Efter målet tryckte vi på ännu mer, vi hade ett par riktigt bra lägen att uttöka ledningen men bollen ville inte in.
I matchminut 39 skulle vi äntligen få ljubla igen då Christian nådde högst i en nickduell och satte 0-2 efter en perfekt frispark av Back, bollen träffade insidan av ribbkrysset och damp ner precis bakom mållinjen där den stannade i leran, alla tvekade någon sekund innan man såg att bollen var inne men målet var ett faktum.
Nu trodde man att det skulle rinna iväg men det kändes som att vi blev lite bekväma, vi slarvade lite mer och tog inte riktigt vårt jobb, trots detta fanns det ingen oro i att LNIK skulle lyckas sätta ett på oss men i ett sånt här läge får man inte känna att man redan vunnit matchen.Resultatet står sig halvleken ut.
Andra Halvlek:Likt den första halvleken öppnar HIS starkt och tillåter inte LNIK att låna så värst mycket boll, vi för spelet och skapar ett par bra lägen i inledningen men deras målvakt fick visa upp sitt fulla register då han räddade sitt lag gång på gång.
Han skulle dock få kapitulera i den 55:e minuten då HIS får straff, kommer inte ihåg vem som blev nergjord, tror det var Tobbe men kan ha fel:)Ille stegar fram och rullar enkelt in 0-3 till HIS, nu undrade man om LNIK skulle orka att stå emot såpass bra som de ändå gjort fram tills nu.
{source}<!-- You can place html anywhere within the source tags --><iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/ob8H1ffxm2g" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<script language="javascript" type="text/javascript">// You can place JavaScript like this
</script><?php// You can place PHP like this
?>{/source}
Fredrik spelade in målet på sin mobil, tyvärr så blev inte kvaliteten jättebra men ändå kul att lägga ut, tack Fidde:)Nu kändes det som att matchen var avgjord då LNIK inte hade något att komma med framåt, tror att de hade 2 skott på mål på hela matchen samt ett par utanför vilket inte talade för LNIK i nuläget.
Bara ett par minuter efter 0-3 målet så skulle Back återigen få visa upp att han hade klös i dojjan, efter ett fint uppspel så kommer han in mot straffområdet snett mot målvakten, han har 2-3 HIS lirare med sig snett bak men väljer att ta avslutet själv och vilket avslut det blev, han klipper till så bollen for som en projektil rakt upp i nättaket och vi hade 0-4, snyggt mål!Nu är det HIS för hela slanten, LNIK har tröttnat fullständigt och det utnyttjar HIS på bästa sätt, vi kommer återigen runt på kanten, denna gång genom Allan som gjorde ett piggt inhopp, han blir nerriven innanför straffområdet och vi skulle än en gång få straff.
Ille stegar fram men denna gången så kan man väl knappast säga att det var en bra straff utan målisen räddar straffen utan några större problem, Ille lär ha lagt sin sista straff i år om man lyssnade på snacket i omklädningsrummet efter matchen:)
Peter Sköld skulle få uttöka vår ledningen till 0-5 efter att Måns mycket snyggt chippat över 2 spelare plus deras målvakt till en helt fristående Sköld som enkelt nickar in bollen i nät, mycket skickligt gjort av lill Kicki.
LNIK rasade fullständigt ihop som ett korthus nu, vi skapar läge på läge och Tobbe Andersson skulle vara näste man att få göra mål, han sätter enkelt 0-6 efter ett mycket snyggt anfall från HIS sida då Back tillslut spelar in till Tobbe som behärskat lägger in den.
Nu kom man till den punkten där vi försökte göra det lilla extra, så blir det när man leder så stort, vi slarvar dock inte som vi gjorde sist utan höll uppe kvaliteten väldigt bra, med ett par minuter kvar skulle Calle Appelqvist komma igenom där han mycket snyggt chippar över deras målis, 0-7!
Detta skulle inte vara det sista målet då Tobbe Andersson än en gång skulle få bli skriva in sig i målprotokollet då han enkelt sätter 0-8, han har en jävla förmåga att få sina mål att se enkla ut, tycker att han är en fantastisk fotbollsspelare som kommer göra mycket nytta för oss i år. Även efter målet hade vi ett sista läge som kunde resulterat i ännu ett mål, Dobran hade en nick som räddades på mållinjen efter ett snyggt inlägg av Hampus men målvakten räddar ut till hörna.
Christian blir mycket fult nersparkad av en LNIK spelare som tog ut sin frustration på fel sätt då han satte ett stenhårt knä i baksidan på Christians knäveck, riktigt fult men alla 3 domare missar tyvärr detta. HIS vinner med 0-8 mot ett LNIK som försökte så gott de kunde.Planbäst enligt tränarna var Kristoffer Back och Måns Johansson där jag tycker att Back gör en av sina bästa matcher på länge.
Vad tar vi med oss från denna matchen då?Vårt passningsspel såg mycket bra ut idag, visst hade vi lite mer tid än vad vi är vana vid men passen satt ändå på fötterna och kroppen, vi har inte så korta anfall heller som vi haft vid några tillfällen i de andra matcherna.
Tyvärr så var inte LNIK något jättemotstånd vilket ledde till att vi kunde spela ut som vi gjorde men vi ska ändå sträcka på oss då vi höll fokus i nästan hela matchen, aldrig lätt att vara fokuserad när man är så överlägsna.Vill ändå ge LNIK en eloge för deras kämparinsats, de står upp bra i första halvlek och det är aldrig lätt att möta en köttmur men de gjorde det helt ok och det tycker jag att de ska ta till sig.
Vi har nu 5 segrar och 15 poäng, full pott liksom våra seriekonkurrenter Gerdskens BK som besegrade TFK med 2-4, Gerdsken blir inte lätta att tas med, det blir inte HIS nästa motståndare heller då vi ställs mot svårspelande Sjuntorps IF som är ett känt mycket duktigt lag försvarsmässigt.
Blir ju inte lättare då de har Micke som tränare som vet en hel del om vårt lag, det blir en far och son kamp där eftersom Nicke är son till denna härliga människa, Micke är en underbar kille som kan få ett lag att dra åt samma håll så vi får se om Nicke kan vara tillbaka till den matchen och förhoppningsvis får reta sin far lite:)Göta BK åkte på en mina då Sollebrunns AIK överraskande vann med 3-0, inget Göta hade räknat med men jag är stensäker på att de kommer tillbaka och krigar sig till många fler segrar.Skepplanda gör sin plikt och fortsätter att vinna, denna gången mot TBIS som inte räckte till utan fick se sig besegrade med 2-4.
Östadkulle hämtade sig efter den stora förlusten mot Göta och vann borta mot Wargöns IK med 2-4, Sjuntorp och Upphärad delade på poängen i derbyt där siffrorna skrevs till 1-1.
Omgångens lirare blev Måns, ett pris som Sköld delade ut, vet inte om detta var en engångs grej eller om han kommer med fler sådana tröjor?:)
Får tacka Stjärna för att han hade hand om kameran idag, trots att jag fick radera ca 40 bilder så skötte han sig grymt bra, många fina bilder och den på Back's frispark håller hög klass, då vet vi vem som kan ta korten i fortsättningen om han inte spelar:)
Närmast väntar U-lags match på söndag borta mot Sjuntorps IF kl 17:00, träning på måndag 18:30 och sedan match för A-laget på tisdag kl 19:00, även där är det Sjuntorps IF som står för motståndet.Oj vilket långt referat det blev, men ni kommer få vila från mitt skrivande nu i de närmsta 2 matcherna eftersom jag ska dra iväg en sväng, behöver lite sol och värme:)Ska dock lira U-lags matchen på söndag men sen slipper ni mig, tills dess får ni ha en trevlig långhelg!
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
Kommentarer