Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
13 maj 2015 0 kommentarer
Nu är det tätt mellan matcherna, i fredags fick HIS sin första 3 poängare medan dagens motståndare Säven/Hol gick på pumpen mot Sandared/Sjömarken.
Idag är det alltså game-day igen, HIS ska bege sig ut mot Vårgårda för att fajtas mot Säven/Hol.
Vad ska man säga om Säven/Hol då, vi vet att detta är ett ganska defensivt lag som i princip inväntar motståndarnas misstag.
De viker knappast undan i närkamperna och är ett relativt svårspelat lag att möta.
I premiären så "chockade" nog Säven/Hol många genom att besegra Nossebro IF med 1-0, i de 2 följande omgångarna så lirade de 1-1 mot Sparsörs AIK samt 1-1 mot Brämhults IK.
I förra omgången blev de överkörda av Sandared/Sjömarken med 5-0, räkna med att hemmalaget kommer vara taggade ikväll.
Halvors då, vi har återigen haft bra närvaro på träningarna i veckan, igår räknade jag till 25 man vilket är klart godkänt.
HIS kommer i princip med samma trupp som sist, Kevin, Hamo och Simon utgår, Thornvall är åter från skada, Shaw slipper jobbet och Andreas tillkommer även han.
Får vi vårt spel att fungera som sist så kommer Säven/Hol få det tufft, var ett tag sedan man såg oss spela så här.
Jag tror att detta kommer att bli en otroligt tuff match där Säven/Hol står för kriget och HIS för farten och finesserna.
Vi höll nollan sist och gjorde 6 mål framåt, får hoppas på något liknande ikväll:)
Ingen buss ikväll utan vi anser att det inte är så långt att åka så det blir att mysa i bilarna:)
Jag tar egen bil och åker lite senare med Björn och Stjärna, finns 2 platser till om någon annan vill hänga med.
Tagga nu grabbar så ses vi om några timmar!
14 maj 2015 0 kommentarer
Mycket fotboll nu men visst tusan är det kul, ikväll var det dags för den 5:e omgången av Div 5 Västra då Säven/Hol stod för motståndet.
Det blev lite stressigt efter jobbet då man skulle hämta 3 herrar i laget, Björn Kratzer som i sin vana trogen passade tiden, Stjärna var lite sen som väntat men Bilgin tog längst tid på sig vill jag lova.
Klart kungen skulle ha limousinen framkörd ända till trappan, det var nämligen jobbigt att gå upp för den 15 meter långa uppförsbacken:)
Att hitta till Säven löste jag faktiskt men Wennergren och Co hade desto svårare, till slut så ramlade de in, 30 min innan matchstart, böter på den Tobbe?:)
Vi kör väl igång direkt, regnet hängde med från Trollhättan så det var en ganska blöt tillställning.
Första halvlek:
Båda lagen öppnade mycket bra, det skulle bli en ganska välspelad och händelserik match.
Säven/Hol spelade ungefär som Östadkulle gjorde, långboll på långboll matchen igenom men de var ljusår bättre än ÖSK i mina ögon.
Patrik Elmander är ett mycket fint stillskott för de vit/blåa, han var inte lätt att tas med ska ni veta.
HIS skulle vara det första laget som skulle spräcka nollan, Bilgin serverade Oscar Appelqvist som snyggt satte 0-1.
Efter målet så fortsatte båda lagen att anfalla, tycker dock att HIS spelade aningen roligare fotboll då vi faktiskt försökte rulla medan hemmalaget i princip enbart försökte hitta bollar bakom vår backlinje.
HIS skulle utöka sin ledning till 2-0 genom Hampus Sikström, återigen var det Bilgin som stod för assisten.
Säven/Hol skulle replicera ett par minuter efter då Johan Eriksson satte 1-2.
Matchbilden fortsatte att se likadan ut, det kändes lite som ett derby då det var en del goa dueller, men inga fula ska tilläggas.
Med 7 minuter kvar till paus så var det dags för vår egen poängmaskin Calle Appelqvist att visa upp sig, han nickade mycket läcker in 1-3 och gissa vem som stod för assisten, Bilgin Aliosman!
Resultatet stod sig halvleken ut, båda lagen hade goa chanser och vi bjöd nog publiken på en mycket rolig match.
Andra halvlek:
Här startade Säven/Hol bäst tycker jag, de jagade frenetiskt en reducering men vi lyckades hålla ihop vårt försvar mycket bra.
Även i denna halvleken så fanns det fina chanser åt båda hållen och ju längre halvleken gick så tog vi över mer och mer.
HIS spelade en grymt bra fotboll nu, kändes lite som att Säven/Hol började vekna mot vårt finessrika spel.
Detta skulle belönas då Hampus Sikström återigen gjorde mål efter att ha fått ett fint pass av Stjärna, ska tilläggas att Sikan lurade målisen rätt gött innan han petade in bollen.
Nu kändes matchen avgjord, Säven/Hol försökte men lyckades inte riktigt få till det, HIS däremot skapade ett flertal lägen då det öppnade upp sig rejält när hemmalaget flyttade upp.
Säven/Hol gav sig dock aldrig, de lyckades än en gång reducera efter att vi inte riktigt fått bort bollen i vårt straffområde, 2-4 och 17 minuer kvar.
Efter målet så fick Säven/Hol luft under vingarna igen och skapade ett par hyfsade lägen, HIS låg mest på kontring.
Det skulle bli ett mål till och det var en ovanlig måslkytt som presenterade sig, Hampus Thornvall blev överlycklig när han stötte in bollen i nät efter en mycket fin passning av Calle, 2-5 och game over för Säven/Hol.
Vilken match!
Båda lagen bjuder på en riktigt rolig tillställning, man hade svårt att tro att detta var en Div 5 match.
Säven/Hol var klart bättre än vad jag hört, ett krigarlag och även om de slog långpastejer matcher igenom så gjorde dom det riktig bra.
HIS gjorde verkligen en kanonmatch, vi spelade grymt bra och slet som djur, likt matchen sist så spelade vi som ett lag!
Försvarsmässigt gör vi väldigt få misstag idag och det känns som att vi hittat rätt där, 11 gjorda mål framåt och endast 2 insläppta på de senaste 2 matcherna känns väl rätt ok:)
Finns många man vill ge extra plus till men Sikström, Calle och Bilgin anser jag ska få en extra klapp på axeln, till er andra skickar jag en stor kram för underhållningen:)
Även Rachid får en liten extra geting av mig då han räddade oss vid ett par tillfällen, han agerar mycket säkert och är mer orädd i luftrummet nu.
Vill även berömma domarna idag, de höll en jämn nivå matchen igenom och killarna i båda lagen fick faktiskt chansen att kunna diskutera vissa moment utan att få varning, bra jobbat av domaren!
Detta bådar gott inför måndagens derby mot suveräna Trollhättans BoIS som smiskade Sandared/Sjömarken med 4-2 igår, gissa om det kommer vara laddat i båda lagen på måndag...
Vila fram till lördag då det är en extraträning inlagd kl 11:00, sedan är det även träning kl 18:30 på söndag, hoppas att alla får en trevlig helg.
Kommentarer
Tabell
| Herrar, Div 5 Västra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 19 | 3 | 0 | 68 | 22 | 46 | 60 | |
| 22 | 17 | 2 | 3 | 61 | 15 | 46 | 53 | |
| 22 | 13 | 0 | 9 | 54 | 37 | 17 | 39 | |
| 22 | 9 | 4 | 9 | 52 | 50 | 2 | 31 | |
| 22 | 9 | 4 | 9 | 32 | 43 | -11 | 31 | |
| 22 | 8 | 3 | 11 | 50 | 50 | 0 | 27 | |
| 22 | 8 | 2 | 12 | 43 | 55 | -12 | 26 | |
| 22 | 6 | 7 | 9 | 48 | 41 | 7 | 25 | |
| 22 | 7 | 4 | 11 | 31 | 60 | -29 | 25 | |
| 22 | 6 | 6 | 10 | 47 | 44 | 3 | 24 | |
| 22 | 5 | 4 | 13 | 30 | 57 | -27 | 19 | |
| 22 | 4 | 3 | 15 | 39 | 81 | -42 | 15 |
Kommentarer