Trollhättans IF - Halvorstorps IS B-lag
Laguppställning
Ledare
Referat
HIS U-lag besegrade TIF U i derbyt
8 jun 2014 0 kommentarer
Skriver lite om dagens match så att våra kära killar i U-laget får synas lite med:)
Efter en massa återbud igen så började inte söndagen så roligt för mig och Micke då vi fick ringa runt lite.
Idag så var det U-lagsderby mot TIF, en match som man mer än gärna vill spela, alltid roliga matcher mot dom.
Vi valde att ställa upp med en 3-5-2 uppställning som skulle visa sig vara ett bra beslut, vi dominderade ganska klart i början och TIF killarna fick löpa en hel del.
En bit in i matchen fick vi en hörna, Stjärna slog den perfekt till Andrej som nickade in bollen bakom David Andersson i TIF målet, 0-1.
Tur att Andrej har så lite hår kvar så att bollen fick en go bana;)
Inte långt därefter skulle Emil Sörensson uttöka till 0-2, Stjärna var återigen ful nog att passa fram till målet.
Vi hade även ett mål bortdömt då Hussein gjorde en karatespark på bollen som bedömdes som ful spark, riktig ful spelare den där Husse;)
I andra halvlek kom TIF in i matchen, de spelade faktiskt ganska bra och kunde gjort några mål men skärpan fanns inte där, de hade även ett par bra lägen i första halvek.
HIS hade också många bra lägen men det var TIF som skulle få ljubla lite då de tillslut hittade en boll bakom David Hansen i HIS målet, 1-2.
Hoppet skulle släckas ganska snabbt efter då Stjärna lurade sin motståndare så att han var i Alvhem och köpte körv, Dobran tog över bollen och frispelade Stjärna som i sin tur blev nergjord i straffområdet, soklar straff.
Vår egen Simba stiger fram, Gremalm alltså, trots massiva psykningar från både motståndare och medspelare lyckas han sätta straffen till 1-3.
Sedan orkar inte TIF med då de fick en utvisad i samband med straffen, HIS tar över helt och lyckas sätta en boll till, Häger spelar fram till Dobran som chippar in bollen till en fri Emil, han gör inget misstag utan sätter 1-4.
En riktigt rolig match att titta på, Kölja såg inte hela matchen ska tilläggas, vet inte om det var vatten eller dreggel som rann ut mungipan på honom?:)
Alla förtjänar plus idag fast Häger var dominant och planbäst på mittfältet idag, han fick god hjälp av Stjärna och Emil som också får plus, även Gremalm flyttade på allt som rörde sig vilket förtjänar en kram.
Alla andra ska också ha en eloge, vi gör en bra match fast tröttnar lite i början på andra halvlek.
Vi tackar TIF och domaren för en go match!
Träning imorgon, 18:30 på HIP.
Kommentarer