Trollhättans IF - Halvorstorps IS
Laguppställning
Ledare
Referat
HIS med mixat A/U lag besegrade Trollhättans IF
17 feb 2014 0 kommentarer
Ska fatta mig kort då jag fortfarande väntar på de som ska ta över referaten:)
A-laget lirade i fredags mot Göta BK, desvärre så slocknade ljuset efter ca 55 minuter då Göta ledde med 0-2, båda lagen bjöd på chanser men Göta kändes tuffare och lär blir att räkna med i sin Div 4 serie.
HIS saknade en hel del spelare men då vi har en bred trupp så ställde vi upp med ett riktigt bra lag.
I söndags så var det dags för HIS U att möta Trollhättans IF A-lag som huserar i Div 6, med tanke på att några spelare från förra matchen inte fick så många minuter då ljuset slocknade så kryddade vi U-laget med ett gäng från fredagsmatchen.
HIS vann matchen med 3-0 och siffrorna borde ha blivit större då jag tycker att vi dominerade från start till slut.
TIF hade 2 chanser på hela matchen, ett redan i öppningen men Raschid gjorde en kanonräddning.
1-0 kom genom Tobbe Andersson då han knoppade in bollen med huvudet, hur ofta händer det?:)
2-0 sved nog lite sett från TIF's ögon då deras förra spelare Axel Olsson även han nickade in bollen bakom en chanslös Emil i TIF målet.
En spelare i TIF vred sig av smärtor i det läget och hoppas innerligt att det gick bra med honom!
3-0 målet skulle gett bra med odds om man tippade på nästa målskytt, Robin Häger smekte in bollen efter lite tumult i straffområdet, tror att det var hans andra mål i HIS tröjan sedan han kom tillbaka från Strömstad.
Finns inget mer att säga, HIS slarvade en hel del i första halvlek med passningarna men gjorde det bättre i andra, vi var klart bättre än TIF.
Önskar dom lycka till i Div 6, hoppas verkligen att det går bra för dom då de har 2 supergoa tränare i form av Uffe Shött som nog är en av dom snällaste personerna jag träffat i mitt liv och Peter "Brighton" som är en underbar människa!
Kort och gott från mig, vi ses om 30 min på fysen:)
Kommentarer