Laguppställning
Referat
0 kommentarer
Nu gäller det att skriva fort, kärringa gnäller redan eftersom hon tyckte att första referatet tog tid men det räckte med att muta henne med en påse M&M kulor:)
Förmiddagsmatchen var till ända och nu skulle vi kampera mot min gamla klubb Upphärads IS som ligger i samma serie som oss då de ramlade ner från Div 4 förra året, kommer bli 2 härliga derbyn i serien vill jag lova!
Här ställde vi upp med ett helt annat lag än vad vi gjorde mot Bosna, några fick dubblera pga av vi har några som är borta precis som jag skrev i första referatet.
Kör inget inför snack eftersom jag tyckte att jag fick med det mesta förut, kommer bli mycket läsning för er denna kväll samt imorgon så vi kör igång direkt med godheterna men ni får svaret på vad jag menade med 2 matcher, 2 ansikten.
Dagens trupp mot UIS:
Bergstrand, Nicke, Häger, Christian, Nygård, Henke, Stjärna, Kenneth, Calle, Simon, Jörgen, Hampus, Sebbe, Alan, Wiklund, Björn, Shaw
Första halvlek:
Här visar HIS en helt annan vilja än i förra matchen, här märktes det direkt att inställningen var på ett helt annat plan, vi hade lite mer kyla, vann andra bollar och snacket gick inte att klaga på.
UIS såg otroligt lama ut idag, de såg stundtals trötta, stillastående och oinspererade ut och det visade sig ganska ofta i första halvlek då UIS visar upp ett spel som jag inte är van vid att se, några rejält fula efterslängningar och tacklingar gjorde att man ilsknade till en del.
Klart det inte var meningen att de skulle spela så men de var inte på tårna idag och då är det lätt att man kommer in sent i duellerna.
HIS däremot visade upp ett bra lir då vi skapade några heta chanser men bollen ville inte riktigt in, tycker att vi krigar bra i alla lagdelar och gör det svårt för UIS att hänga med.
Tyvärr så åkte stackars Simon på en skada i inledningen som kanske gör att han blir borta ett tag, den killen är nog faan värre än mig med skador.
Vårt eget lilla svin Henke som nyss är hemkommen från 7v semester i Thailand såg mer tränad ut än någonsin och han var den första som skulle få sätta bollen i nätet bakom Tony i UIS mål, han får bollen i straffområdet, vänder på en femöring och sätter snyggt 1-0 till HIS.
Efter målet tycker jag att kvaliteten blir lite sämre, verkar som att vi går ner i tempo en aning och släpper in UIS i matchen där de försöker komma till anfall i alla fall, dock skapar de ingenting utan får mest ett par skott långt utifrån, men en höjning från UIS sida enligt mig.
Sista tio minuterna kommer vi igång igen och skapar oreda i deras straffområde vid ett flertal tillfällen, dock inga superlägen men vi skapar ytor för varandra och ser till att UIS försvaret ser stressat ut, klar förbättring från den förra matchen måste jag säga, 1-0 i halvtid.
Andra Halvlek:
HIS fortsätter att trumma på, tycker att vi är det klart bättre laget och UIS blir ofta stillastående vilket gör det ganska enkelt för oss att få ha stort bollinnehav, UIS flyttar även upp sitt lag en aning vilket öppnar för våra snabba omställningar.
Jörgen Hellqvist och Calle Appelqvist oroar ständigt där uppe där de får god hjälp av Kenneth och Henke som gör en strålande match på mittfältet, vi jobbar som ett lag i denna matchen och det märktes på spelarna att de hade kul där ute idag!
Nästa mål var mycket snyggt, Nicke slår en drömkross till Calle som tar ner bollen, lyckas hålla bort sin motståndare och sätter 2-0 till HIS, ett vackert mål där Nicke och Calle kan sträcka på sig lite extra:)
I denna halvleken så har inte UIS så mycket att säga till om, tror de har ett enda skott på mål och även det skottet var långt utifrån, vet inte om det var vi som gjorde UIS dåliga idag eller om de helt enkelt hade samma inställning som vi hade i första matchen?
Backlinjen var stensäkra där bak vilket inte heller gjorde det lättare för de röd/vita, sedan var det tufft på mitten då jag inte tror att Henke förlorade en enda nickduell.
Det skulle trilla in ett mål till och detta var dagens höjdpunkt efter Freddans kanon i första matchen, Calle får en boll mot sig, klackar snyggt på volley till Kenneth som i sin tur frispelar Calle där han elegant sätter 3-0, ett otroligt snyggt mål!
Sedan så har HIS flera chanser att utöka ledningen, Jörgen, Alan och Calle delad på chanser där vi borde gjort ett par mål till men siffrorna stannar vid 3-0 och jag tycker att vi ska sträcka på oss och vara stolta, en mycket bra genomförd match!
Då var båda matcherna avklarade, vi kommer inte att lira 2 matcher på samma dag igen de det kändes lite stressigt, haha:)
Messade lite med Per förut och han ville framhålla, Calle, Henke, Kenneth och Nicke, sedan tyckte han att det var roligt att de yngre gjorde det bra, en laginsats helt enkelt.
Själv tyckte jag att det var kul att se Jörgen Hellqvist igen, han kommer att bli grymt nyttig framöver!
Känns lite kluvet att gå lägga sig med 2 helt olika matchbilder i huvudet idag, Bosna var klart bättre än UIS men vi borde ha kunnat prestera bättre med det laget vi ställde på benen.
I denna matchen fanns inget att klaga på, vi vinner helt rättvist och sifforna kunde blivit större om vi hade satt våra chanser.
Vill ändå visa ett varningens finger för UIS då jag tror att de kommer bli mycket farligare när serien startar så man ska nog inte dömma dom för mycket idag, det kan jag få äta upp annars:)
Önskar dom lycka till i serien i alla fall och nästa gång vi möter dom så blir det i seriepremiären hemma på HIP.
Nu har jag skrivkramp, måste ha lite kraft kvar då min chipspåse ligger oöppnad här hemma så det blir lite film, chips och sen nattedags:)
Glöm inte mötet imorgon, TRÄNINGEN ÄR INSTÄLLD och mötet startar kl 19 på HIP, meddela tränarna om ni inte kan komma!
Ha en fortsatt trevlig kväll och ni som redan har somnat pga mina långa referat säger jag god natt och på återseénde:)
Kommentarer