Laguppställning
Ledare
Referat
Första träningsmatchen spelad!
27 feb 2022 0 kommentarer
Fotot som gjorde att jag inte hade hunnit starta klockan innan första målet.
Efter lite nervös jakt på spelare till helgens träningsmatch och då framför allt avsaknad av målvakt, vilket löste sig sent på fredagskvällen då jag fick tag i Jens som tog på sig den rollen vilket vi är ytterst tacksamma över, så är nu första träningsmatchen spelad och det är skönt att vara igång.
Vi samlades i HIS klubbstuga för kort genomgång innan gemensam avfärd till Hjärnarp. Med en lite tapper skara på 12 spelare gav vi oss iväg mot nya äventyr med 2 spelare födda 07 (14 år) varav Filip gjorde sin seniorlagsdebut dagen till ära. Vi var alla överens om att det viktigaste idag var att hålla bollen inom laget ha tålamod och passa runt. Ge understöd och snacka mycket för att sedan hitta vägar för att gå till anfall och göra mål. Med denna gameplan startade vi matchen och rullade igång med härlig entusiasm, mycket bra passningsspel och 1-0 innan jag ens hade hunnit starta klockan. Sedan fortsatte hela fösta halvlek på samma sätt och ALLA var med i uppspelen och visade att det är kul att spela fotboll och det är roligt att vara med när ALLA får chansen att visa att de kan spela. Det är glädjande att se att erfarna spelare stöttar och hjälper yngre debutanter att lyckas komma in i spelet och bli av med nervositeten inför denna för dem stora uppgift. Vi som ledare blir varma långt in i våra hjärtan av att se den kärlek till fotbollen som finns i detta lag och hur fantastiskt fina individer vi har att göra med i Hasslövs IS! Vi såg mycket av den varan där man har möjlighet att själv gå på avslut men samtidigt ser att en kompis har gjort sig fri och kan göra ett ännu bättre avslut och som dessutom behöver få chansen att bättra på sitt självförtroende genom att få göra ett mål. Glädjen ni visar när någon gjort mål och alla springer fram och grattar målgöraren. Ni är goda föredömen allihop och ger hopp inför framtiden för Hasslövs IS.
Utan att bli för långrandig så vann vi med 13-1 efter att ha lett matchen med 10-1 i halvlek och med 6 olika målgörare och ett självmål av motståndarna. Nu kör vi vidare med träning i veckan som kommer och sedan blir det DM borta mot Staffsinge på söndag. Hoppas på att få se många spelare på träningen i veckan.
/Pierre & Peter
Kommentarer