Laguppställning
Ledare
Referat
Tappad tremålsledning...
0 kommentarer
Våxtorp inleder som väntat. De sjunker en aning i sin press men gör det otroligt trångt på mittplan. Vi har problem i vår uppspelsfas och svårt att hitta linjerna i positionsspelet. Det är också Våxtorp som skapar mest.
Från vår sida är det Fabbe, för dagen target player, som ligger bakom det mesta. Han serverar Lukas en fin boll, Lukas utnyttjar sin speed och rycker ifrån sin försvarare. 1-0 placeras säkert i bortre. Inte rättvist men ack så viktigt.
Matchen fortsätter i ungefär samma scenario. Våxtorp trycker på, är riviga, vinner närkamper och skapar tryck. Vi försvarar oss väldigt bra och Eken gör sin bästa halvlek för året. Dels genom att rädda ett friläge och ett skott från nära håll och dels genom hur han styr hela laget.
Första gången Armin får bollen, vi lyckades illa med spelvändningarna, visar han sin farlighet. Han snurrar upp sin ytterback och serverar Lukas stenhårt på marken. I efterhand noteras målet som självmål men det var Armin/Lukas mål.
Efter en halvtimme spelad börjar Bois att tappa lite av sin fighting spirit. Vi kommer bättre in i matchen och får längre anfall. Armin står även bakom trean. Simon rycker sig loss och tar mark centralt. Han hittar Armin som först fintar bort sin back och sen målvakten. Bollen slås i öppet mål. Ett vackert mål!
Halvtidsnacket handlar till stor del om Våxtorp. Så länge både jag och Tudde kan minnas har de aldrig gett upp en match. Vi påminner också laget om att det är individuella nummer som gett oss ledningen, inte för att vi varit överlägsna på nåt sätt, tvärtom.
Redan i den fjärde minuten har Bois ett jätteläge. I den femte sitter reduceringen. Målet kommer till efter missförstånd mellan Ekan och Stråhle. Det liknar vårt första mål mot Ysby. En Boisare sticker emellan och slår bollen i mål. Olyckligt men samtidigt en ganska svår situation då bollen är precis vid straffområdsgränsen och alla tre kommer från olika håll i hög fart.
Trots att vi inte känns oroliga tar vi allt mindre av måstelöpningarna. Vi agerar väldigt fjuttigt i närkamperna och har förvånansvärt svårt att rensa bollen med adress eller ens kraft.
Nästa reducering kommer efter 20 spelade. (Det finns en risk att jag blandar ihop första målet med andra). Vi har många lägen att både vinna närkamper och rensa bort bollen. Till slut landar den i rabalder av spelare och slås, otagbart för Ekan, in i mål. Nu är det match igen.
Vi vaknar en aning och skapar ett par riktigt heta lägen som borde resulterat. Det hade kanske dödat matchen. Timmy är helt fri på inlägg men styr bollen strax utanför. Vi har även ett par farliga hörnor och frisparkar.
Våxtorp kvitterar efter ett konstigt mål. Bollen skjuts in mot mål. Den ser ut att gå över men sjunker nån centimeter under ribban. Eken räddar med fingertopparna, bollen tar i ribban och landar hos en märkligt fristående Boisare som nickar den i öppet mål. Även innan långskottet hade vi två, tre lägen att få undan bollen.
Mot slutet trycker vi på. Så dags att vakna med sju minuter kvar. Vi har två jättelägen där det bästa är en frispark precis utanför straffområdet. Tyvärr tar skottet i muren. Även Våxtorp hinner skapa en farlighet innan domaren blåser av.
Summering:
När vi mötte Våxtorp i våras förvånades vi över deras tabellposition. Första halvlek var deras och de borde haft ledningen i pausvilan. Men, då var vi värda segern. När vi fick bukt med deras djupledsspel och rättade till positionerna hade de inte fler verktyg i lådan. Höstens resultat kan man därför se på flera sätt. Ett är att vi som topplag inte får tappa en tremålsledning. Inte på det sättet. Ett annat är att Våxtorp har utvecklats. De har en klar spelidé; fysiskt spel och längre bollar på hårt arbetande anfallare. Nu har de även adderat en bättre bollvård och fler passningar i sidled.
Det gjorde det svårt för oss då vi tvingades att bli långa. Vi fick sjunka för att inte bli bortsprungna och pressa för att förhindra långbollarna. Långbollar som hade mycket bättre timing och som föregicks av rull i backlinjen och även genom mittfält.
En heder till Bois hjärta och kampvilja.
I vårt eget läger var det deppigt och besviket. Vi gör ingen av våra bättre matcher men måste ändå vara realister. Bois förlorade med uddamålet två gånger om mot starka Kurdiska. Vi startar matchen med nio spelare under 20 år. Sen höststarten har vi gjort 20 dåliga minuter mot Kurdiska. En stabil insats mot Ysby, 90 godkända och 30 sämre minuter mot Bois. Det är helt ok.
Det pratas en del om att ha saken i egna händer, vem som hamnar tvåa, trea, ja till och med etta. Dessa diskussioner ska vi inte ta redan. Vi kommer att ha fortsatt fokus på vårt eget spel, både på lång och kort sikt. Tro på det vi bevisat att vi är bra på och fortsätta gnugga på det vi hållt på med i snart två säsonger.
Det är nu det börjar på allvar och vi är med i matchen. En tät toppstrid skapar inspiration, energi och positiv nerv.
Låt fajten börja. Vi är på!
+++ Eken. Styr och ställer med järnhand. Står även för ett par svettiga räddningar.
+++ Stråhle. Stängde sin kant väl och försöker påverka matchbilden i slutet av matchen.
++ Noak. Spelade inte över sin förmåga men ska ha heder för att han alltid 'tar jobbet'.
+ Armin och Lukas. Låg bakom vår tre mål.
Vi tackar ett duktigt Bois, Ström som återigen gör en bra match och vår publik som stöttar oss i vått och torrt!
-
Tudde/Kim
Kommentarer