Laguppställning
Ledare
Referat
Seger mot ett taggat Hasslöv...
0 kommentarer
Hasslöv startar bra. De är aggressiva och väldigt direkta i sitt närkampsspel. Vi har också en bra tändning men förlorar väldigt många förstabollar. Hasslöv spelar ofta långbollar på deras starke target player vilket ger oss bekymmer.
När matchbilden väl har satt sig har Hasslöv mycket vunnet genom sin aggressiva inledning. Vi blir stressade och spelar ofta den långe bollen, i luften, mot vår centrale anfallare. Ett spel Hasslöv är väldigt bra på men som passar oss dåligt. Medan Hasslöv har en tydlig idé med sina längre bollar så finns det inte i vårt register. I de flesta fall får Armin jobba mot två nickstarka mittbackar vilket givetvis inte ger oss speciellt mycket.
Hasslöv skapar ett par farliga lägen där det bästa borde resulterat. Efter 25 spelade utjämnar vi spelet. Vi har en hel del hörnor men framförallt inkast från högerkanten. Ofta vinner Hasslöv duellerna även om vi får ett par andrabollschanser.
Vårt bästa läge kommer när Stråhle rycker sig loss och blir neddragen strax utanför HIS straffområde. Kewin stegar fram och skruvar en underbart kontrollerad frispark över muren. 1-0, eller 0-1 för att vara korrekt.
Våra sista tio minuter är bättre. Vi har en sekvens som är riktigt bra. Ett anfall som startar på högerkanten, vi spelvänder med ett tillslag via hela innermittfältet, hittar Armin på kanten som utmanar men inspelet når inte fram.
Vi pratar mycket i halvtid. Främst handlar det om att ta fighten. Vi vek alltför ofta ner oss i närkamperna. I denna matchen skulle vi inte vinna speciellt många förstabollar i luften men vi måste vara där och vi måste definitivt vara på tå och läsa andrabollen. Vi pratar också en hel del om vårt eget spel och på vilket sätt vi måste förbättra oss där.
Andra halvlek blir en spegling av den första. Hasslöv ångar på och vi har förtvivlat svårt att hitta vårt spel. Vi slår ofta passningar på chans och stressar med den avgörande bollen.
Ju länge halvleken lider desto längre blir lagen. Vi sjunker för djupt med backlinjen i hopp om att säkra upp och vara på rätt sida om Hasslövs target player. Tyvärr för djupt. Avstånden blir alldeles för långa.
Vi gör ett par byten och rockader vilket ger oss aningen bättre spel. Fabbe bidrar med sitt lugn med bollen och vi är nära att luckra upp vid ett flertal tillfällen. Vi har ett dubbelläge som är riktigt bra. Sebbe avslutar strax över.
Hasslöv å sin sida har också ett jätteläge. Vi kommer fel i våra positioner. De avslutar ur dålig vinkel från vänster kant. Bollen går förbi Ekan och på bortre stolpen har deras vänsterytter öppet mål. HIS-spelaren blev nog överraskad över att bollen gick igenom och avslutet tog i burgaveln. Om HIS nätat där skulle vi nog haft svårt för att resa oss och vända. Då hade nog HIS varit närmare segern.
Sista tio blir som vanligt i jämna matcher - wild west. HIS ligger kvar med fyra man på topp, matar långbollar och vi får kontringslägen. Tack o lov håller vi undan och plockar tre oerhört viktiga pinnar.
Summering:
Vårt unga lag hade tydliga problem med Hasslövs intensiva och fysiska spel. Vi vägde för lätt i närkamperna och tog inte den matchen. Vårt positionsspel i andra halvlek var inte bra och vi hade dåliga linjer i spelet.
Många av våra spelare gjorde en makaber kämpainsats och var ordentligt slutkörda efter matchen. Ett ypperligt exempel på att destruktiva defensiva löpningar sliter bra mycket mer än kreativa löpningar när vi själva äger boll.
Personligen tycker jag att domaren satte nivån alldeles för högt. Det gynnade självklart Hasslöv. Det tilläts väldigt många knuffar, livtag och sena tacklingar. Vi borde dock acklimatiserat oss bättre och använt oss av ett högre bolltempo med färre touch.
Adderar några viktiga noteringar:
* Hasslöv gjorde oss sämre, det var inte vi som hade en dålig dag. Otroligt svårspelade. Vi måste vara ärliga och erkänna att de var värda minst en poäng.
* Våra utespelare hade igår en medelålder på ca 19 år. Vi får vara noga med vilka krav vi bör ställa. Att möta ett rutinerat, tungt och storväxt Hasslöv och kräva att vi ska vinna närkamps- och luftduellmatchen, är inte rimligt.
* Vi tar lärdom och lägger ytterligare ett matchscenario till arkivet.
* Förra året tappade vi många poäng när vi var det bättre laget och inte förrän den statistiken är utjämnad kommer vi be om ursäkt för en enda pinne! Vi firar alla poäng på samma sätt och dagens tre är extra sköna. Viktigt att kunna vinna även när spelet inte klaffar. Det flytet har vi förtjänat med råge!
+++ Ola A. Gör sin bästa match för säsongen. Har utvecklats väldigt mycket de senaste halvåret!
++ Vårt innermittfält. Får löpa kopiöst då båda lagen typ är 70 meter långa matchen igenom.
+ Backlinjen plus Ekan. Stabil insats och en ny "nolla" inkasserad!
Vi tackar Hasslöv, domaren och vår trogna publik!
Tudde/Kim
Kommentarer