Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust inför storpublik...
0 kommentarer
Vi inleder riktigt bra. Vi tar kommandot per omgående och efter 15 spelade minuter har vi skapat ordentligt med oreda runt SBKs straffområdet. Micke får det första läget, fint framspelad av Noak. Avslutet har rätt adress men är för löst och SBKs målvak, Cralle, hinner rädda.
Nästa läge får Timmy. Han kommer perfekt på bakre stolpen men avslutet går utanför.
Chans nummer tre går till Möller som rycker sig loss på högerkanten och försöker lobba SBKs målvakt. Bollen dock landar ovanför taket och inte i.
Under tiden har SBKs anfallare hunnit presentera sig. Olle Günther Hansen visar hög kvalitet och sysselsätter ensam vår backlinje trots att det oftast är långbollar han får jobba med.
Micke får ytterligare ett friläge men den sträva mattan och klibbiga bollen ställer till det.
Ola A försökte utmana Armin om årets mål men hans vänsterskruv tar i ribbkrysset.
Utöver de klara chanserna har vi ett gäng halvchanser med rabalder i straffområdet. Vi får tokigt många hörnor och frisparkar och nån av dessa borde verkligen resulterat. Beröm till SBK för deras boxplay dock.
I den 32' minuter tar SBK ledningen. En långboll hittar SBKs anfallare som skarvar bollen förbi Ekan. En till synes ofarlig boll till en början.
SBK har härefter en bra period. Deras bästa chans har Bergman som avslutar strax utanför med vänstern.
Det är ganska få taktiska direktiv i halvtid. Vi gjorde en riktigt bra halvlek och det kändes som att vi skulle reda ut det här trots underläget. Vi kan dock förbättra vårt eget spel ännu mer. Vi pratar en hel del om tålamod och att oftare skifta kant med spelvändningar.
Vi rivstartar andra halvlek och parkerar på SBKs planhalva. Redan i den fjärde minuten får Noak ett klockrent friläge. Precis innan skottet studsar bollen upp och bredsidan landar strax utanför den högra stolpen.
Vi äger mycket boll och flyttar upp positionerna. Medan vi kommer runt bra på kanterna och matar inlägg är SBK giftiga varje gång de bryter.
Komiskt nog, sett till alla chanser vi haft, är det på straff vi lyckas kvittera. Micke blir nerdragen och Möller hänger in den.
Vi fortsätter vår jakt på seger och flyttar upp positionerna ännu mer. Vi skapar mängder med halvchanser men oftast har Cralle koll på skotten utanför straffområdet.
Nu kan man ju bara göra ett mål per chans men om vi inte lyckas göra mål på "fyrachans-läget" känns det tufft. Först Stråhle, sen Noak två gånger om och till sist Lukas. Två av skotten räddas av SBKs utespelare på mållinjen. Helt galet att vi inte får in bollen där.
Mitt i pressen tar SBK återigen ledningen. Ett väldigt märkligt mål. En nicktouch som far rätt upp i luften för att sedan dyka rakt ner ett par centimeter från ribban. Ekan tror att den ska plockas av vår back på mållinjen alterntivt gå över. Backen är dock chanslös då den, som sagt, störtdyker rätt i mål.
Under den sista kvarten är tre av fyra backar utbytta till förmån för offensiva spelare. Vi avslutar matchen med att spela 3-3-4 och har inte mindre än nio offensivt lagda spelare på plan. Lite vilda västern över finishen. Vi flyttar upp och SBK kontrar. Vi ska också vara ärliga och erkänna att SBK var riktigt vassa i sina kontringar. De skapar minst tre bra lägen där det bästa tar i ribban.
Summering:
Jag citerar Tudde: — Gör vi inte mål på alla de chanser vi skapar är vi inte värda att vinna matchen.
Utan att förringa SBKs insats så borde vi haft minst tre mål plus i första. Med trycket vi stundtals hade mot SBKs box i andra borde vi vänt matchen där.
Det är ganska blandade känslor efter matchen. Vi gör ju faktiskt en riktigt bra match spelmässigt. Att ha så stort bollinnehav och skapa så många chanser som vi gör mot serietrean är starkt. Positivt att det var så stor variation i målchanserna. Vi hotade på djupet, på kanterna, via solonummer och genom inlägg i boxen. Samtidigt är det ju alltid lika hemskt att förlora mot våra kära ärkerivaler, dessutom i en såpass betydelsfull match.
Enda punkten, förutom målskörden, där laget får underkänt är "kluddet". Under den sista halvtimmen krånglar vi för mycket och tar felaktiga beslut. Vi bjuder alldeles för ofta tillbaka vunnen boll till SBK. Där måste vi upp en nivå till nästa match!
Vi hoppas att vi gjorde vad vi kunde från ledarsidan. Vi bytte ganska friskt och fegade verkligen inte ur. Med facit i hand så borde Armin kommit in mycket tidigare. Det var vår enda miss som vi ser det. Under de 12 minuterna han spelade låg han bakom tre fina lägen där hans eget vänsterskott blev farligast.
++ Möller. Riktigt bra som target och jobbade hårt!
++ Micke. Klok och alltid spelbar.
++ Noak. Varierade sitt spel väl när han fick mindre boll på innermittfältet. Stark i djupled.
Vi tackar domaren, SBK och storpubliken för matchen! Trevlig inramning och en förmån att få spela inför 150 pers i en div 6 match.
-
Tudde & Kim
Kommentarer