Laguppställning
Ledare
Referat
Ny förlust med baklängesmål i slutminuten...
0 kommentarer
Första halvlek blev ett ställningskrig där inget av lagen lyckades prestera nån vidare bra fotboll. Vi själva är förvånansvärt bleka i närkampsspelet och agerar lojt på andrabollarna. Efter en kvart spelad känns det som att vi bör kunna ta över matchen om vi bara vaknar till liv. Viljan att komma igång och viljan att försöka rulla boll fanns där men vi löpte för dåligt när vi var bollförande och hade nåt som liknande en kollektiv "dålig dag med bollen".
GAIS tar över matchen och pressar ner oss i banan. Vi har svårt med våra sidledsförflyttningar och blir för djupa. Detta passar GAIS som är duktiga i boxen och som gillar att mata chansbollar in mot straffområdet.
Mitt i pressen lyckas vi göra mål på hörna. En perfekt slagen hörna från Andy hittar Ola Carlsson som ger oss ledningsmålet. Vi går till halvtid med ett upp.
Direktiven i halvtid är att vi måste vinna fler närkamper. Vi måste ha fler passningar inom laget för ge våra offensiva spelare bättre understöd.
Vi kommer inte ut som ett nytt lag men många fler offrar sig i närkamperna och har blåstället på. Tyvärr sänkte domaren den nivå han satte i första och delade ut varningar till höger och vänster. Vi fick väldigt mycket frisparkar emot oss vilket också slet extra på krafterna. GAIS är klart starkast i andra halvlek men lyckas inte skapa fler än ett par farliga instick på chans. Försvaret fungerar riktigt bra och med tio minuter kvar att spela känns det som att vi kommer stå emot.
GAIS slår en boll i djupet och rycker ifrån vår försvarare som tyvärr halkar till precis innan brytning. Han avslutar säkert i bortre.
Med en minut kvar att spela får GAIS hörna. Vi rensar undan ordentligt och GAIS lagkapten tar ner bollen och drar på volley. Skottet och den ruggiga träffen ställer hela vårt lag som tror att den ska gå över. Otroligt surt att förlora ytterligare en match på baklängesmål i slutminuten. Vi måste ändå vara stora nog att gratulera till ett avslut i världsklass. Synd bara att det skulle komma mot oss.
Summering:
Vi gör vår klart sämsta match för säsongen men är närmst att hämta tre pinnar. GAIS gör oss också dåliga genom att få matchen dit de vill och genom att vinna fler närkamper. Tyvärr är det så här när man har fem raka förluster i ryggen. Vår stora vilja att vinna övergick till rädsla att förlora. I tidigare matcher har vi påtalat vikten av att vårda boll inom laget och att våga spela ut trots resultat. I denna matchens andra halvlek var nog alla överens om att inte bry oss om hur det såg ut på plan utan att bara kriga hem tre pinnar. Detta var som sagt vår bästa match defensivt sett men tyvärr på bekostnad av vårt offensiva spel.
++ Backlinjen. Bästa "gemensamma" insatsen hittills.
+ Andy Hansen. Lucas inhopp.
Vi tackar GAIS, domaren och vår trogna publik för matchen.
-
Tudde/Kim
Kommentarer