Laguppställning
Referat
Seger i premiären mot SBK!
0 kommentarer
Inledningen av matchen speglade ovanan vid stor plan. Vi försökte spela längs marken men hade svårt för att "äta" oss upp i banan. Vi fastnade ganska ofta på felvända yttermittfältare eller slog en längre boll mot anfallet. SBK hade ännu svårare i uppspelsfasen. Vi täppte ytorna väl både centralt och längs kanterna vilket tvingade dem till längre chansbollar.
Med ca en kvart spelad började matchen sätta sig och vi tog över alltmer. Vi hade en bra period med längre och kreativa anfall. Vi kom ofta runt på kanterna och våra anfallare skapade även mycket på egen hand. Kul att se hur hela backlinjen tog offensiva initiativ. Vår fina period lönade sig och Timmy kunde hänga in ettan efter lite rabalder i straffområdet. Vi skapar väldigt många halvchanser som förmodligen skulle fått ett bättre öde på gräs. Den sista avgörande passningen hittade sällan rätt adress.
De sista tio minuterna liknar tyvärr de första. Båda lagen tappar i ork vilket för vår del, alltför ofta exkluderar innermittfältet i uppspelsfasen. Bröderna Hansen får slita hårt för att täcka ytor utan att medverka speciellt mycket i spelet med boll. Våra offensiva spelare söker ofta varandra istället för att vänta in laget. Vi går till halvtidsvila med ett mål upp, vilket känns lite i underkant.
I halvtid pratar vi om att ha tålamod i backlinjen. Att fortsätta försöka vårda boll och att ha mer tålamod i våra anfall för att få med mittfältet på ett bättre sätt.
Vi börjar andra halvlek strålande. Vi tar kommandot direkt och har ett par riktigt vackra spelsekvenser. 2-0 kommer ganska tidigt efter en underbar smörpass från Möller till Micke, som avslutar säkert med vänsterdojjan. Jag skulle precis mumla för mig själv att Möller borde vända spelet och såg inte ens Micke som ett alternativ. Riktigt hög klass på den genomskäraren!
I takt med att SBK tappar i ork och har allt svårare att döda ytor får vi ett markant spelövertag. Stundtals är hela laget inblandade i det offensiva spelet. Innermittfältet får mycket mer boll och lyckas ofta skapa spelvändningar. Tyvärr får vi inte utdelning på våra chanser. För sakens skull borde vi gjort ett mål på något av alla våra fasta situationer. SBK tog en hel del taktiska frisparkar och nån av dem borde genererat.
I slutet av matchen tappar vi våra linjer en aning. Vi sitter ofta kvar för länge i våra positioner och soloprestationerna och de felaktiga besluten börjar ta fart. Detta är inget vi från sidan försöker korrigera utan peppar bara på för att Boson ska få hålla nollan. Direktiven var endast, jobba färdigt!
Matchen slutar med en rättvis seger, 2-0.
Summering:
Varken segern eller spelet ger några större indikationer på var vi står i år. Laget har nog bara gjort 3-4 riktigt kvalitativa träningspass tillsammans på stor plan. De inledande träningsmatcherna brukar sällan säga så mycket om läget i lagen.
Däremot ville vi se att rätt karaktär redan nu fanns i laget. Vi ville se en positiv anda där alla peppar och hjälps åt. Vi ville se att alla spelare agerar korrekt när vi vunnit boll och förlorat boll. Vi ville se en vilja att vårda bollen inom laget, om vi skulle lyckas var av mindre vikt.
Alla dessa ingredienser gav positiva utslag. Detta tror jag tar oss långt i år. Vi känns ännu mer sammansvetsade och alla jobbar för varandra. På denna punkten ska vi börja alla matcher i år. Både i A- och B-laget. Om så 90% av alla passningar går åt skogen ska vi likväl vara ett otroligt jobbigt kollektiv att möta.
+++ Laget. Tonen inom laget, hur vi pratar med varandra. Alla uppträder med en stor respekt mot sina lagkamrater och peppar och hjälper. Trots felaktiga beslut så är det ingen medspelare som agerar med ett negativt kroppsspråk.
++ Robin Persson övertygade på sin högerback. Micke J:s spelbarhet i alla lägen är beundransvärd. Andy Hansens skitjobb i det tysta betydde mycket.
+ Givetvis utgår ett plus till våra A-lagsdebutanter: Ärtan och Eduard. Ni gör båda ett bra inhopp!
Tack till domaren, vår publik och Skogaby för en trevlig träningskamp!
-
Kim
Kommentarer