Välkommen till Gävle GIK.
Tack för alla år!
Akademi - 25 apr
JSM Juniorallsvenskan!
Akademi - 24 apr
Dubbla seriesegrare
Parasport - 13 apr
Vi ska till festen!
Akademi - 2 apr
Akademin säsongen 2023/2024
Akademi - 21 mar
Otroligt härlig attityd och kamratskap
F11 - 10 mar
GGIK F14/15 anordnade sitt andra sammandrag för säsongen!
F14/15 - 13 feb
Seriespel I Gävle
Parasport - 9 feb
Sjukskriven
Parasport - 18 jan
Storvreta cup 2024
F12/13 - 13 jan
Viktig information
Parasport - 4 jan
Storvretacupen
Parasport - 26 dec 2023
Se dagens match mot Järfälla via vår Webb-sändning.
Herrar - 17 dec 2023
Innebandymagazinet utser veckans junior - Wille Källberg.
Akademi - 14 dec 2023
Nästa match !
Damer - 13 dec 2023
2 maj, 19:55
Gävle GIK är mycket glada att knyta upp två mycket rutinerade damtränare med bl a 3 säsonger i div 1 och 2 säsonger i damallsvenskan toppat med kval till SSL på sin meritlistan.
Nu återvänder de till moderklubben Gävle GIK:
Johan Hökby och Jesper Ryström
- Det kändes väldigt intressat och lockande den 3 årsplan som klubben presenterat, det känns spännande och vi känner att tiden nu är mogen att vara en del av den satsning som nu kommer att byggas upp, säger Johan och Jesper.
- Att vara en del av det och att dessutom kunna påverka och bidra triggar verkligen igån energin.
Johan och Jesper kommer att leda den Sportgrupp som nu byggs upp tillsamman med klubbledningen och Sportchefen för dam Ahmed Sabra. Scouting, rekrytering, utveckling och planering framåt är de utmaningar som de omedelbart kommer att ta sig an.
Sedan tidigare finns Mattias Lundberg och Kent Wedin med som kommer att träna och leda laget den kommande säsongen.
Fler personer kommer vart efter att ansluta till den nya damorganisationen som ska vara komplett och helt fungerande till våren 2025.
Mer nyheter kommer fortlöpande.
Lycka till och välkommen till Gävle GIK!
29 apr, 13:59
Under valborg kan djur som igelkottar, fåglar eller katter ha flyttat in i brashögarna. Därför är det viktigt att titta innan brasan tänds så att eventuella bostadsgäster kan få flytta ut innan de får det hett om öronen.
Tyvärr fungerar varken taggar, fjädrar och päls som bra skydd mot eld.
Här är vad du kan göra för att rädda djurens liv:
- Flytta eller lasta om rishögen innan du tänder majbrasan.
- Om det inte går: lyft upp och kolla så noga du kan under riset.
- Om du inte gör en egen majbrasa: kontakta arrangörerna av Valborgsfirandet där du bor med den här informationen så de kan vidta åtgärder.
22 apr, 10:19
I helgen har vårat Akademilag varit till Uppsala på ”Innebandyfesten” och spelat slutspel för Junior SM HJ18.
Dom tog sig dit genom att först slå ut Storvreta i playoffen. Hamnade i slutspelet i grupp D där dom fick möta Nykvarns IF, Fagerhult Habo samt Lillån.
Var en hårsmån från att gå vidare till kvartsfinal, men hamnade på 3:e plats i den gruppen. Hamnade till slut på en 11:e plats då dom i sista placeringsmatchen vann över Hammarby med 6-3.
2 utav de 4 semifinal lagen kom just från GGIKs grupp D (Nykvarn samt Fagerhult Habo). De andra 2 semifinallagen kom från grupp B (Pixbo samt Team Thorengruppen), där Hammarby kom 3:a i den gruppen.
Vann hela SM gjorde Pixbo.
Stort grattis till ledare och spelare för en mycket fin prestation ❤️🤍💙
17 apr, 10:46
Han behöver ingen presentation, alla som har koll på innebandyn vet vad han kan prestera på en plan, nu har han bestämt sig att fortsätta i GGIK!
Alexander Rudd
Du var nära att lägga av efter säsongen?
- Ja jag har haft en tuff säsong på det personliga planet och ständiga skador, men jag känner mig verkligen rejält taggad och revanchsugen inför en ny säsong. Jag känner också ett ansvar mot föreningen som har kommit att betyda mycket för mig, att vara med och spela upp Gävle GIK där klubben hör hemma, dvs lägst Allsvensk nivå kändes som ett lätt beslut.
Lycka till!
- Tack!
Inga matcher finns inbokade |
Lör 20/4
10:00 |
Fagerhult Habo IBK Ungdom IFU Arena Gibon |
7-5 |
Fre 19/4
17:00 |
Akademi IFU Arena Gibon |
6-0 |
Fre 19/4
11:00 |
Nykvarns IF Utveckling IFU Arena DHinox |
4-1 |
Tis 9/4
17:30 |
F11 Alfahallen - Gavlehov |
7-4 |
Sön 24/3
17:00 |
Herrar Alfahallen - Gavlehov |
13-1 |
Sön 24/3
16:30 |
F10 Nynäshallen |
2-7 |
Sön 24/3
16:00 |
Digers BK Orsa Sporthall |
1-3 |
Lör 23/3
16:30 |
Akademi Novahallen - Gavlehov |
10-12 |
Lör 23/3
15:00 |
IBF Borlänge Ornäs Sporthall |
8-1 |
Lör 23/3
13:10 |
Storvreta Ungdom IBK F09 Storvreta IBK Sporthall |
3-1 |
Tis 19/3
17:30 |
Valbo IBF 08/09 Novahallen - Gavlehov |
5-1 |
Sön 17/3
16:00 |
Sundsvalls IBF Sundsvalls Sporthall-A |
5-3 |
Sön 17/3
16:00 |
Valbo AIF Valbo Sportcentrum |
4-5 |
Sön 17/3
14:00 |
Sundsvall FBC Ungdom Baldershallen 4 |
9-6 |
Sön 17/3
12:00 |
F11 F11 Nynäshallen |
7-3 |
Lör 16/3
14:30 |
Akademi Alfahallen - Gavlehov |
6-17 |
Lör 16/3
14:00 |
Storviks IF Parkhallen 1 |
3-13 |
Lör 16/3
13:30 |
F08/09 Novahallen - Gavlehov |
5-5 |
Lör 16/3
13:30 |
Järfälla Bele IBF Jakobsbergs Sporthall |
11-7 |
Lör 16/3
11:30 |
KAIS Mora UIF 09/10 Idre Fjäll Arena |
3-2 |