Laguppställning
Referat
20 minuter var okej, resten glömmer vi...
8 okt 2016 0 kommentarer
FK ULVEN – ZAMALAJ DE GHAVÁMAS 3-6 (1-2)
1-0 Lawe (Jan-Erik), 2-4 Kim, 3-4 Jonte (Tom)
Gula kort:
Tom (osportligt uppträdande), Taco (ojust spel), Dani (osportsligt uppträdande)
Startuppställning (4-1-4-1):
MV: Sami
HB: André
MB: Robin
MB: Victor
VB: Mange
DMF: Taco
HMF: Kim
IMF: Tom
IMF: Lawe
VMF: Dani
F: Petter
På bänken började:
YB: Olof
IMF: Maykel
YMF: Jan-Erik
F: Jonte
Vissa matchrapporter är inte så jävla kul att skriva. Detta var en sådan.
Ulven ställde ett bra lag på benen med ovanligt många avbytare denna höst då man oftast spelat utan eller med någon enstaka. Men många avbytare hjälpte föga i denna match.
Det började dock bra. Petter hade en halvchans, Dani blev fälld i ett bra kontringsläge och Lawe satte 1-0 på distinkt direktskott efter att Jan-Erik slagit en perfekt sidledspassning från högerkanten. Ditinills såg det rätt bra ut. Men sen gick det åt fanders. Det började med ett rejält hjärnsläpp vid ett offensivt inkast då helt plötsligt Victor blev lämnad helt ensam mot tre motståndare. Turligt/skickligt nog lyckades han dock avstyra livsfarligheten.
Zamalaj vände innan paus till 1-2. 1-1 kom på ett rappt och överraskande skott som gick förbi en skymd Sami och 1-2 var en följd av en dålig Ulvenrensning. Sami gjorde sen en dunderräddning och tippade bollen i ribban efter hörna och halvtidssignalen kom lägligt.
I paus var det bra pepp från lagkapten Taco och det kändes som att man skulle gå ut och mala på och vända i andra. Vad händer? Jo Zamalaj gjorde två snabba mål och tog musten ur Ulven. Vid 1-3 vände deras forward bort Mange och sköt stolpe in och 1-4 var en pangträff från distans. Efter detta visade dock Ulven sin rätta sida i 15-20 minuter. Man började vinna bollar och reducerade två gånger om. Kim slog in 2-4 efter en tilltrasslad situation efter hörna och Jonte tog hand om sin egen retur sedan Tom starkt glidtacklat fram bollen till honom fram till 3-4. Då hade Ulven momentum och Zamalaj såg lite stirriga ut. Dani sköt strax utanför vilket blev Ulvens sista riktigt heta chans i matchen. Istället fick Zamalaj straff sedan Taco varit lite otajmad i sin glidtackling. 3-5 och matchen dödad. De fick även in 3-6 i slutet.
Det var helt rättvist att Zamalaj vann, de var bättre och stressade Ulven på ett sätt som inget annat lag i serien gjort. Men att släppa in sex mål är givetvis aldrig okej. Å då gjorde ändå Sami en rätt bra match.
De kaosartade slutminuterna av matchen gav den blytunga förlusten en ännu bittrare eftersmak. Ulven har inte åkt på ett enda rött kort denna säsong och så vill jag gärna att det fortsätter. Nu hade vi tur som undvek det. Mer än så behövs inte sägas om de pinsamma scenerna.
Nej den här matchen glömmer vi så snabbt som möjligt.
Matchens lirare:
Den som såg till att få igång laget trots 1-4 och vars fighting spirit och vilja att aldrig nånsin ge upp en enda boll är guld värd. Höstens spelare i Ulven utan tvekan och matchens lirare för fjärde gången; Tom.
Kommentarer