Laguppställning
Referat
Två trötta lag möttes för andra gången samma kväll
31 jan 2014 0 kommentarer
FK ULVEN - RIBBA 1 1-2 (1-1)
1-1 Robban (Robin R)
Laguppställning (2-2):
MV: Sami
HB: Hegge (K) / Edu
VB: Lund / Robin R
F: Jojje / Robban
F: Robin / Stephan
I match 1 denna kväll slog Ulven RIBBA med 3-2, i denna den andra matchen möttes Ulven och RIBBAs "andralag" även om det var i stort sett samma manskap. Enda egentliga skillnaden var att motståndarna bytte målvakt och inte hade Ricko i mål längre.
Det märktes att det första matchen hade haft ett riktigt högt tempo för det var två ganska trötta lag som möttes nu. Spelmässigt var det återigen jämt och ställningen i paus var 1-1 sedan RIBBA tagit ledningen med ett skott som touchade Hegges utsträckta fot och ställde Sami. Ulven kvitterade genom Robban som nätade sedan Robin R trixat fram bollen i en tilltrasslad situation i straffområdet.
I andra var det ställningskrig och bägge målvakterna fick jobba för att freda sina mål. Ulven hade ett par vassa chanser men det hade även RIBBA så det hade kunnat gå hur som helst. Tyvärr tryckte motståndarna in segermålet med bara sekunder kvar av matchtiden, surt värre men kanske var det totalt sett rättvist att lagen fick varsin seger efter två jämna matcher denna kväll.
Matchens lirare:
För andra matchen denna kväll vinner Ikeamannen priset. Hans form är glödhet för tillfället, bara att hoppas att det fortsätter så.
Kommentarer