Laguppställning
Referat
26 grader utan avbytare och med bakfullt lag...
5 aug 2013 1 kommentarer
FK ULVEN - BARA BAJARE FF 3-6
1-1 Mi (Robin), 2-3 Eric, 3-5 Pato
Laguppställning (4-4-2):
MV: Victor
HB: Elias
MB: Hegge (K)
MB: Pecka
VB: Pato
HMF: Eric
IMF: Lawe
IMF: Robin
VMF: Mange
F: Savas
F: Mi
Sista "perioden" anlände:
IMF: Lunden
På kort varsel kom Bara Bajare med förfrågan om Ulven ville ställa upp på en träningsmatch vilket lagledningen snabbt tackade ja till. Det var dock inte helt lätt att få ihop folk mitt i semestertid men till slut blev det fullt lag, detta tack vare att gamle Ulvenbekantingen Patricio "Pato" Gatica ställde upp. Han var egentligen bara där för att kolla på sin polare Victor men eftersom Hegge hade lite extrautrustning kunde han hoppa in. Victor själv ställde upp som målvakt i första halvlek och gjorde det riktigt bra.
Eftersom det var 26 grader och gassande sol samtidigt som många spelare var ganska bakis kom man överens om att köra vattenpaus i mitten av halvlekarna. Väldigt klokt... Ulven hade inget vidare spel men vaskade ändå fram en hel del bra chanser, mycket tack vare firma Robin/Lawe på innermittfältet och vindsnabbe Mi på topp. Eric på högerflanken var också väldigt aktiv. BBFF hade flera avbytare och kunde därför hålla ett lite högre tempo men Ulven spelade smart och försökte hålla bollen inom laget. Det gick väl sådär :)
BBFF tog ledningen men Ulven kvitterade genom Mi på nick (!). Robins perfekta frispark satt på läppen på den lille thailändaren som knoppade in 1-1. Exakt hur målen sedan föll är jag inte hundra på (skyller på solsting) men de två andra målen som Ulven satte gjordes iallafall av Eric som dunkade in bollen via ribban samt Pato som tryckte in bollen efter en tilltrasslad hörnsituation.
Målvaktshandskarna tog i andra halvlek över av Savas (som dock inte hade någon större lycka i målet) och efter vattenpausen tog Robin stafettpinnen och ställde sig i mål där han var riktigt duktig. Då bytte även Lunden lag och spelade för Ulven som därmed fick en avbytare, sjukt välbehövligt. Det gjorde också att man höjde sig rejält mot den svaga första halvan av andra.
Sammantaget kan man inte dra så många växlar av den här matchen men det var ett nyttigt träningspass och bra för brännan.
Matchens lirare
Lawe, Mi och Eric var som sagt bra och Victor duktig i målet i första halvlek men priset går till Robin som visade fina kvaliteter både på mittfältet och i målet. Bra där Pettersson!
Kommentarer
-
Butcher 8 aug 2013
tråkigt att man inte kunde va me :/
Kommentarer