Prenumerera
Välkommen Vincent Johansson!
Idag, 07:00 0 kommentarer
Vi hälsar välkommen till Vincent Johansson. Vincent är en 20 årig målvakt som senast kommer från Division 3 där han spelade med Sävedalens IF. Ett lag som kvalade upp till Division 2 den gångna säsongen. Innan den sejouren så spenderade han tid i IFK Göteborgs Akademi. Kontraktet är skrivet två år.
Erik Vennberg om Vincent:
- I Vincent får vi en ung och hungrig målvakt som kommer från en jättefin säsong i Sävedalen. Han gav ett väldigt fint intryck när han tränade med oss i december och det ska bli spännande att följa hans utveckling och kamp om förstaplatsen mellan stolparna!
Vincent beskriver sig såhär som spelare:
- Jag skulle beskriva mig som en ganska allround målvakt, bra shotstopper men tycker även om att vara delaktig i spelet med fötterna. Jag kommer från Värmland från början, och moderklubben är Ämterviks FF där jag spelade tills att jag blev 16 år. Därefter blev det fotbollsgymnasium i Göteborg samt spel i IFK Göteborgs akademi. Senaste året har jag spelat i Sävedalens IF i div 3.
Vad är din uppfattning av FBK?
- Min bild av FBK är att det känns som en välskött och familjär klubb, där man som spelare utvecklas. Det ska bli kul med nya utmaningar i ettan.
Varför väljer du FBK?
- FBK känns som en klubb som vill framåt vilket känns inspirerande och en resa som jag vill vara med på. Jag tror att det är ett bra steg i min utveckling och det kändes väldigt bra när jag var och tränade med dem, både på och utanför planen.
Vad har du för förväntningar av säsongen?
- Det ska bli kul att komma igång och att få träffa alla spelare och ledarstaben. Själv hoppas jag på en bra utveckling och att vi som lag etablerar oss i ettan.
Text: Marcus Skager
Kommentarer