Laguppställning
Ledare
Referat
Stark derbyseger i toppmötet mot Topkapi
10 jun, 10:18 0 kommentarer
Inför matchen skiljde endast en poäng lagen åt i tabellen – en riktig seriefinal med allt på spel. Och vilken match det blev. Hela 13 gula kort, ett rött kort, två straffar och åtta mål – dramatiken var total.
Topkapi inledde starkt och gick upp i en 2–0-ledning, men vi fick in en viktig reducering före paus. I halvtid hade vi ett rejält snack i omklädningsrummet. Vi var tydliga mot varandra: vi kan inte fortsätta bränna chanser och bjuda på mål bakåt. Nu kör vi över dem – och alla var överens om att det här skulle vi vända.
Sagt och gjort. I andra halvlek växlade vi upp rejält och tog över matchbilden fullständigt. Med högt bolltempo, aggressivt återerövringsspel och stark offensiv vann vi andra halvlek med 5–0 – och matchen med hela 6–2.
Trots att vår ordinarie målvaktsduo saknades och mittbacken Jones fick ställa sig mellan stolparna, visade laget stor disciplin och pondus. Topkapis två mål kom till efter egna misstag – i övrigt skapade de få farligheter.
En övertygande laginsats i en match som verkligen betydde mycket – både i tabellen och för självförtroendet.
0-1 17e min Straff
0-2 34e min
1-2 Josef ass Yaser 44e min
Ett sånt klass mål, Yaser slår en helt fenomenal passning förbi Topkapis mittfält och försvar, Josef från absolut ingen vinkel får in ett klass avslut i bortre. På deras bästa spelare målvakten. Världsklass på passning och avslut.
HT 1-2
2-2 Straff 48 min
3-2 Ysakor ass Henok. 73e min
En ny variant på hörnan som vi testar, och rätt som det var så blir det maximal utdelning.
En mycket bra slagen hörna från Henok, till Ysakor som är lika lång som målet och lika tränad som självaste Hulk. Inga konstigheter så håller han bort den tuffa målvakten och får in bollen i mål. 2 matcher, 2 slagna hörnor av Henok och 2 mål. Det slutar också med ett rött kort på deras målvakt.
Efter detta går luften ur Topkapi helt och vi total dominerar matchen.
4-2 Alvin ass Nico. 83e min
Nico ger bollen till Alvin som sakta driver in i boxen från sin kant. Och hur kyligt som helst slår han en yttersida likt Quaresma i bortre hörnet. Ofattbart hur han får in den, men likt Quaresma så blev vi chockade många gånger av herrens yttersida.
5-2 Yaser ass Josef 84e min
Precis som många andra matcher så hittar Josef och Yaser varandra gång på gång. En duo som visat sig bli vassare ihop för varje dag. Yaser passar ut till Josef, och sedan stormar han in i straffområdet. Josef tar med sig den fint på första touchen och sänker inte tempot på bollen. Och listigt så hittar han Yaser på bortre som slår in bollen i nät.
6-2 Nico ass Aiman 90e min
Aiman kommer i full fart på kanten och slår in ett inlägg på marken hela vägen till bortre stolpe där Nico står och kyligt placerar in bollen. Nico som höll på att göra ett Maradona mål precis innan. Driver bollen genom hela Topkapis lag och avslutar rakt på målvakten. Men till slut fick han ett mål för dagen också.
En match som vi vinner helt rättvist. Men Topkapi är ett lag som kommer tillhöra toppen och de kommer vara enormt revansch sugna i retur mötet. Vi är helt redo och vet att vi måste ge allt för att få med oss 3 poäng även där.
Nästa match blir inte mindre dramatisk, vi avslutar halva säsongen mot Somaliska sedan tar vi uppehåll.
Somaliska har likt oss 6-1-1 i resultat, lika många gjorda mål. Det enda som skiljer oss åt är att Somaliska släppt in 4 mål mer än oss. Annars är allt exakt lika. Vilken seriefinal som väntar.
Man of the match: Oerhört svårt, finns flera kandidater. Dani gör en av sina bästa matcher i Edessa tröjan, finns ingen i laget som inte presterar för dagen. Men den här gången går det till Henok, säkerheten själv där bak, styr tempot, dribblar i rätt lägen, släpper boll i rätt lägen, bryter motståndarens lagdelar med en passning. Han var outstanding för dagen. Då är han nu endast uppe i 60 procent. Tänk om vi får 100% av grabben. Likt Ronaldinho så har han alltid ett leende på läpparna.
Kommentarer
Tabell
| Herrar 6 B | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 12 | 2 | 2 | 53 | 31 | 22 | 38 | |
| 16 | 12 | 1 | 3 | 65 | 30 | 35 | 37 | |
| 16 | 11 | 1 | 4 | 64 | 30 | 34 | 34 | |
| 16 | 8 | 4 | 4 | 45 | 26 | 19 | 28 | |
| 16 | 8 | 1 | 7 | 59 | 39 | 20 | 25 | |
| 16 | 6 | 1 | 9 | 32 | 47 | -15 | 19 | |
| 16 | 4 | 2 | 10 | 40 | 63 | -23 | 14 | |
| 16 | 3 | 0 | 13 | 41 | 60 | -19 | 9 | |
| 16 | 2 | 0 | 14 | 22 | 95 | -73 | 6 | |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kommentarer