Karlstad VK - Degerfors volley Orion
Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Bortamatch Karlstad - Torsdag
16 feb 2016 0 kommentarer
Attityd, arbete och åter arbete...
är receptet för torsdagens viktiga match bort mot Karlstad.
Att Karlstad är oerhört sugna på att klå oss råder ingen tvekan på, men förmår de samla kraft mot ett lika suget Orion? Detta är en riktigt viktig match för oss om vi ska vara med i toppstriden inför sista hemmamatchen mot Lindesberg. Vi förlust är det i det närmaste avgjort om seriesegern och vid vinst har vi avgörandet i egna händer.
Vi hade en mycket bra vinst mot KFUM Örebo senast och hittade tillbaka till vår glädje och hade genom hela matchen ett bra fokus på uppgiften. Detta kommer även i denna match att sättas på prov. Lyckas vi fokusera på uppgiften? Lyckas vi sprida gläjden i laget genom hela tillställningen? Har vi någon hjälp av supportrarna?
Det finns några orosmoln (tyvärr) i laget. Vår duktiga Linn Falk har inte tränat pga sjukdom. Det gäller även vår passare som dragits med en envis förkylning. I skrivandes stund är det mycket osäkert om vi kan matcha full trupp över huvud taget. På torsdag kväll vet vi...
Nu gäler det att ta fram arbetshandskar, motivation och en sjuhelsickes järnvilja om vi ska ha något att säga till om i denna match. Är övertygad om att vi får kämpa för poängen denna gång. Tips: Vi vinner med 3-2 och slår in matchbollen via en grym 33:a.
//Coach Per
Supertorsdag i Karlstad
18 feb 2016 0 kommentarer
En del matcher är mer galna än andra,.
Det här var nog säsongens galnaste, hetaste, känslomässiga match på bra länge. Alla volleybollens ingridienser fanns på plats; Bra anfall,galet bra passare, bra defence, känslor, gula kort och ett sjuhelsickes roligt motstånd. Lägg därtill en vilt hejande Orionpublik (som lätt vinner supporterkriget) så förstår ni varför superlativen haglar idag.
Set 1 inleds med tuff servepress och vi följer vår gameplan till punkt och pricka med tufft, vågat spel. Orion glider tämligen lätt ifrån och vi håller Karlstad stången hela vägen till säker setvinst. Vi ska dock påminna att KVK inte är så dålia som setet visar. Det var många och ibland långa dueller som vi vann allt som oftast med vårt "nötande spel" Set 1: 15-25 till Orion.
Set 2 är startar bra men relativt snabbt kopplar KVK ett grepp trots att vi känner att vi egentligen styr matchen. Några olyckliga bollar och mindre bra utdelning på timeouterna ger KVK ett övertag i mitten på setet. I Slutet på setet ångar KVK på bra med varierat och ibland mycket tungt anfall från både kant och center. Vips leder KVK med 23-20 o setet verkar stendött för vår del. Nästkommande boll kan nog tänkas vara en smula avgörande trots att den går i KVK´s tecken. Ett tvivelaktigt domslut(?) gör att jag tar i lite för mycket mot andredomaren i mitt ordval och får därmed givetvis ett välförtjänt gult kort. Poängen går till KVK och vips är det setbollar med ställningnen 24-20. Nu ska det väl tilläggas att Orionspelarna är vana vid en ryande coach och lägger ingen energi på detta. Det gör däremot Karlstad som får svårt att knyta ihop säcken mot oss. Elin Eriksson behåller serven och servar oss fram till 24 lika och spänningen är olidlig-. Följande poäng går till KVK och återigen är det uppförsbacke. Jessika Wasserfaller vill däremot inte släppa setet utan går in och tokservar hem setet med stenhård press med bla ett rent servess. Setet går till Orion med 27-25.
I Set 3 kommer reaktionen på set nr 2 och vi tappar vårt spel återigen. Det känns dock inte som någon panik utan vi mal på för att försöka hitta tillbaka till vårt vägvinnande spel. Karlstad spottar upp sig rejält och spelar i mitt tycke mycket bra volleyboll med mäktiga servess och bra anfallsspel. KVK vinner setet med 25-20.
Ett allvarssnack tas inför set nr 4 där vi pratar om att återta fokus igen. Vi pratar om "ny match" och försöker bortse från tidigare set. Det lyckas till punkt och pricka och tjejerna visar upp ett briljerande effektivt anfallspel och ger aldrig KArlstad chansen att komma in i matchen. Orion defilerar till setsger med 25-13 och vinner därmed matchen med säkra 3-1.
Summering:
*Galet bra Emma Lindblad idag.
* Mer postiviv energi i laget än på länge.
* Elin Eriksson formkurva är som en raket - Se upp Linde
* Saga K från, mestadels, bänken - Din energi ger laget dextrsol från håll!
* Orionsupporter- Men herregud vilket tryck ni håller. Tack, Stort TACK
* Tack Karlstad - Ni är grymt roliga att spela mot. Ni triggar igång allt och är ett mycket bra volleygäng med stor potential.
* Hanna Eriksson - Kan du sluta på RIG och bli heltidsassisterande?
Nu väntar en liten lågperiod någon enstaka träning för att ladda igång för en troligt direkt seriefinal mellan Orion och Lindesberg den 16 mars i stora vallahallen. Men...det är en annan match. Nu ska vi njuta av den här.
//CP
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
| Division 2 mellersta norra - 15/16 | M | V | F | Sett + | Sett - | P |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 9 | 3 | 30 | 14 | 27 | |
| 12 | 9 | 3 | 29 | 21 | 23 | |
| 12 | 6 | 6 | 24 | 26 | 16 | |
| 12 | 0 | 12 | 14 | 36 | 6 |
Kommentarer