Degerfors volley Orion - KFUM Eskilstuna Volley
Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Hemmapremiär!
23 jan 2014 0 kommentarer
Äntligen hemmapremiär i vårettan och jag vet att vi är riktigt sugna att visa vår hemmapublik att de två första bortasegrarna inte var nån slump.
Ett förväntat bra lag står på andra sidan nätet, vi ska inte låta oss luras av att Eskilstuna fått två 0-3 förluster hittills. Inget set under 20 poäng, så de har varit nära, nära och är helt säkert revanchlystna
Om vi tar med oss det lyckosamma försvarsspelet från Värnamo och hittar tillbaka till det vassa anfallet vi hade mot Lindesberg hemma i höstserien, då kan denna match bli mycket lyckad.
Vi återknyter till de tre punkterna som ska ge oss en lyckosam vårsäsong.
Första matchen präglades av tålamod, andra matchen av bra träningar innan. Är det tillgång till alla spelare som ger denna match ett lyckosamt resultat?
Alla A-spelare och härligt komplement med sugna, peppade och peppande B-spelare som utmanar om platserna på planen
Påstigning, resan går nu vidare!
Obesegrade!
25 jan 2014 0 kommentarer
Inte snyggaste hittills, men va fan!
Vi hämtar upp 19-24 i fjärde set, vi vinner, vi är obesegrade, jag fick chansen att skälla lite, vi leder vårettan efter tre omgångar, varför klaga?
.
Matchen är en riktig berg och dalbana. Djupa, djupa dalar. Inslag av riktigt bra spel, ibland längre perioden och ibland korta perioder.
Sämst är första set, vi kan räkna ihop hel 16 egna misstag. 16!
Vi är stillastående och långsamma, precis som vi sa att vi INTE skulle vara. Många bollar som trillar ner mellan bak och framlinjen.
Uppryckning till andra set, färre misstag men fortfarande långsamma.
Vi får dock fason på det och vinner relativt komfortabelt set 2 och 3.
I andra set har vi stor hjälp av motståndarnas 12 misstag, i tredje får vi till bättre utdelning på anfallen ser vi när statistiken granskas.
Fjärde set blir en rysare. Underläge hela setet, bättre försvar från Eskilstuna och då vi heller inte på hela matchen fått till så många centaranfall vi önskar börjar våra kantspelare tröttna och orkar inte avgöra bollarna riktigt.
Vi minns Sandras poänggivande tokräddning, vi minns Annas iskyla när hon servar hem matchen från underläge 19-24.
Tack tjejer!
Bendarret från slutet av matchen är borta nu
/Patrik
Kommentarer