BK Korp F - Vänersborgs BS
Laguppställning
Referat
BK Korp F (14) - Vänersborgs BS (6)
29 jan 2017
Säsongens högsta slagning fär Farmar-laget
Mot nya mål - kom ihåg detta uttryck - för det är just detta vi strävar allesammans mot. Korpare kan!
Tre matcher denna helg och tre vinster blev det. Så skall det låta!
Idag var det F-laget som för ovanlighetens skull spelade på en söndag. Dagens resultat mot Vänersborgsgänget Vänersborgs BS var imponerande. 4-1, 5-0, 1-4, 4-1 = 14-6 till BK Korp F. Hade inte laget haft dippen i tredje serien så hade det funnits en möjlighet för laget att ta sig över 6000-strecket. Nu blev det inte så men när slog F-laget 5841 poäng senast?
En del i Korp tävlade mot Vänersborg, en del tävlade mot sin medspelare och några tävlade om "korven". Vi bestämde att det kanske kunde vara bra att ta med oss en korv till borta matchen om det är det som krävs för att vi skall spela så här bra!
Korvgubbe nr. 1 blev på nytt Thomas J med fin, fina 801 (242). Pekka föll på målsnöret men spelade riktigt bra. 779 (223) blev det för Pekka. Den som var jämnast var faktiskt Jeff med 198-193-188-193 = 772. Flera Korpare över 700: Lennart 723 (224), Bengt 714 (209) och Peter O med 709. Tommy avsluade med 205 i 4:e ronden.
Gösta Samuelsson var VBS-bäst och tog hem en Ryberg tack vare 716. Lottie hade den bästa enskilda serien i VBS med 211 i tredje serien.
Mycket skratt var det och gott kamratskap mellan lagen. Det var ett lättsamt gäng från Vänersborg som var på besök.
Bra jobbat Finke på golvet och Marianne på lektaren. Tack till publiken också. Lelle, Lången och Jörgen var på plats och hejade. Detta var uppskattat också!
Mot nya Mål!
vid pennan
Jeffen