Dela nyhet
Fortsatt trist trend för Bodens BK FF
5 nov, 19:27
Den trista trenden fortsätter för Bodens BK FF i Ettan Norra. Örebro Syrianska på bortaplan slutade i ett tungt fall, 0–4 (0–1).
- Det finns inte så mycket att säga, anser Christian Samuelsson, huvudtränare.
Det var två lag med helt olika förutsättningar som möttes på Mellringe IP. BBK var redan klart för nedflyttning medan Örebro kunde säkra nytt kontrakt vid seger.
BBK hade alltså i princip bara äran att spela för, men gjorde en bra första halvlek även om hemmaledningen var rättvis.
Gröntröjorna hade lika mycket av spelet och skapade också en del farligheter. Närmast var Nils Nilsson med en nick efter hörna.
Underläge i paus alltså, men BBK:arna kunde andas viss optimism inför andra halvlek. Den började också bra. BBK hade tre hörnor i inledningen och efter den första tvingades målvakten tippa en nick till hörna.
Sedan kom avgörandet. I minut 56 kunde hemmalaget trycka in 2–0 på en retur och tio minuter senare kom 3–0 på en tveksam straff.
Därmed var saken klar och Örebro Syrianska kunde också ganska bekvämt göra 4–0 bakom Simon Bandh, som var matchens bäste med en handfull kvalificerade räddningar.
Christian Samuelsson:
– Vi var bra med i första halvlek, började också bra i den andra, men efter 2–0-målet tappade vi efterhand och Örebros seger är inte mycket att säga om.
BBK avslutar säsongen nästa helg mot Täby FK och matchen spelas i Arcushallen.
FAKTA
Målen:
1–0 (14) Dino Salcinovic
2–0 (56) Adi Fisic
3–0 (67) str. Alfred Ajdarevic
4–0 (75) Dino Salcinovic
Varningar, BBK: Zishim Bawa, Felix Gustavsson.
Startelvan: Simon Bandh - Jonatan Vikström, Felix Gustavsson, Linus Sahlin, Andreas Wärja (75)- Zishim Bawa, Emanuel Swedi, Nils Nilsson Valentin Alvarez Chief (75) - William Nordell, Adam Samuelsson.
Avbytare: Rasmus Granholm-Fredriksson, Saber Amine Hejai (75), Hampus Myske, Joshua Chatee, Jack Nilsson (75).
Text: Leif Hammarström