FBI Tullinge (B) - Bar Central Nytorget
Laguppställning
Ledare
Referat
PREMIÄREN AVKLARAD
26 sep 2021 0 kommentarer
Vinst mot Tullinge i premiären. Älska IB! Hey Hey Hey
Då var det dags! Äntligen dags! Restriktioner som upphör och permissioner från familjelivet, om än bara för några timmar.. veteranbandy av klass stod på schemat.
Tullingehallen knappades in på GPSen.. jag önskar jag kunde säga jag strykt matchstället men då detta skulle anlända med kurir så fick jag helt enkelt se matchstället anlända i en ICA påse från Älta.. men lika glad var jag för det, förutom för storleken på tröjan - någon hade hört fel vid rekryteringsprocessen.. man trodde det var en överklass kille från Lidingö man rekryterar men det var visst övervikts kille..
Fokus och vikten av matchen låg på att skriva historia, vem drar den första kassen? Jaget framför laget.. Stockholms blodbad myntades igen för alla var villiga att gå långt för den första poängen.. rykten från läktaren var att man såg en eller flera figurer spetsa flaskor hej vilt, oklart än så länge med vad.
Period 1:
Matchen är igång.. visar säg per omgående att 5-10 fruar och lika många barn på läktaren inte kommer se sin man/far som hjälte längre.
Men även om vi rullar på bra boll snabbt så ska det ändå ta hela 5 minuter och 41 sekunder innan historia skrivs, det är ingen mindre än den nu examinerade ekonomen som ska levererar den första kvartalsrapporten för aftonen, Per ”livvakten” Angelrud visar var skåpet skall stå. Assist av personen med samma förnamn men efternamnet lyder Strandberg.. klart att en fondnisse levererar till en ekonom.. det osar pengatvätt långväga.. #swedbank
Första perioden rullas det på bra boll, det är allt från smörpassar från Filip till slalomräder från Öhman. Men vad är en första period om inte någon med pannband gör mål? Så Jesper gör två… Det är även i första perioder vi bestämmer oss att Tullinge gör sitt första och sista poäng för kvällen.. 1-5 slutar första perioden.
2:perioden.. börjar med resultatet här.. denna perioden vinner med med 9-0… Så varför inte börja period 2 där period 1 slutade..?
Pannband alltså.. och samma adressändring på denna passleverans med C/O Strandberg.. Oskar som redan står i protokollet sen första perioden är sugen på att leda poängligan. Han levererar 3+1 denna perioden och maler in bollarna likt sina kära kaffebönor. Dock tänker inte herr Strandberg tillåta poängledning och bjuder till med 1+3 denna perioden, men vi alla vet att han jobbar med infrastruktur så han ska ju bana vägen så att säga..
Fint folk kommer alltid sist säger dom. Sebbe dyker upp från ingenstans och visar gamla hederliga Bar moves och as king of the castle står han alltid välpassligt!
1-14 står på tavlan när 3 perioden startar. Som sades flera gånger så är det roligt att spelet fortsätter även om siffrorna runnit iväg..
Stor irritation har vid detta laget infunnit sig hos herrarna i oranga ställ. Vi vinner sista perioden med 6-0 och det blir mycket irritation och efterslängningar men vi håller fanan högt och avslutar matchen i topp..
Bra start på säsongen och vi sadlar om för nästa drabbning på onsdag!
Över and out! / Raz
Kommentarer
Tabell
| Herrar veteraner division 2 södra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 16 | 0 | 0 | 232 | 45 | 187 | 48 | |
| 16 | 9 | 3 | 4 | 134 | 109 | 25 | 30 | |
| 16 | 7 | 2 | 7 | 101 | 101 | 0 | 23 | |
| 16 | 7 | 1 | 8 | 111 | 145 | -34 | 22 | |
| 16 | 6 | 3 | 7 | 96 | 115 | -19 | 21 | |
| 16 | 6 | 2 | 8 | 117 | 135 | -18 | 20 | |
| 16 | 6 | 2 | 8 | 118 | 161 | -43 | 20 | |
| 16 | 3 | 6 | 7 | 84 | 107 | -23 | 15 | |
| 16 | 1 | 3 | 12 | 65 | 140 | -75 | 6 |
Kommentarer