Prenumerera
Säsongsavslutning
11 dec, 22:50 2 kommentarer
Hej gänget!
Hoppas allt är bra med er!
En fantastisk fotbollssäsong går mot sitt slut. Säsongen har innehållit över 150 träningar och seriematcher, flera cupäventyr, däribland Gothiacup i både 9- och 11-manna (premiär!). Vi har även påbörjat ett samarbete med P2010 och P2012. Alla killar har tagit enorma steg framåt under året och gruppen har utvecklats på ett väldigt fint sätt. Vi är extremt stolta över er spelare, er insats, er inställning och attityd under året!
Men, säsongen är inte riktigt slut än... :-)
- Luciacupen på lördag för dem som anmält sig och tränat inomhus. Många infektioner som går, så meddela under fredagen till er lagledare om det är osäkert om ni kan vara med eller inte.
- Avslutning på söndag för hela truppen med ett spännande program. Vi kommer att få besök av klubbens nye juniortränare Linus Oskarsson som presenterar sig och sina tankar kring fotboll. Vi kommer via länk även få besök av en tidigare professionell fotbollsspelare som kommer att inspirera oss genom att berätta om sin fotbollsresa och sina erfarenheter. Lite grupparbete kring säsongen som gått och den som kommer, prisutdelning och pizza står också på schemat.
Efter avslutningen pausar vi träningen en månad och startar upp igen 11/1. Vi kommer att fortsätta med inomhusträning (i Ängabo!) på söndagar till och med 1/2. Utomhusträningarna under veckan blir troligtvis på onsdagar och torsdagar. Efter 1/2 ersätts inomhusträningen med ytterligare en tid på konstgräs.
Vi tackar er alla - spelare och föräldrar - för ett underbart fotbollsår och önskar er en riktigt god jul + ett gott nytt fotbollsår 2026!!
/Ledarna
💚🤍💚⚽💚🤍💚
Kommentarer
Siri 12 dec, 09:11
Stort tack för det här året! 🌟
Sara Malmvall Idag, 09:10
Verkligen! Tusen tack för allt ni gör för lagsammanhållningen, för killarnas utveckling både som fotbollspelare och personer och för att de alla har en plats. Jag är så glad att Olle började i AIF! God Jul på er när den väl kommer!