Laguppställning
Ledare
Referat
Eket-Åhus HBK 2-2 (1-0)
Efter förra helgens premiärsmäll mot Glimåkra så var det igår dags för ytterligare en svår bortamatch mot Eket.
Inför matchen så hade vi bestämt oss för att göra ett par förändringar gentemot premiären framörallt var det defensiven som vi bestämde oss för att prioritera. Detta innebar att vi startade matchen med att spela enkelt och fokuserade på att inte släppa till några chanser för motståndarlaget. Vår taktik fungerade väl och trots att Eket hade mer boll än oss så skapade de inte några direkta målchanser. När matchuret hade tickat upp till 35 min så kom halvlekens första farliga chans, Danne tar emot ett uppspel vid mittlinjen håller i bollen och lägger den sedan i djupet till undertecknat som löpt sig fri, tyvärr så får jag till ett alldelles för lamt avslut och friläget resuterar inte i ett ledningsmål.Två minuter senare tar istället Eket ledningen när vi för första gången i matchen slarvar lite i försvarsarbetet,både på mittfältet och försvaret. En spelare i Eket får ta sig igenom fyra man Persson räddar första skottet men har ingen chans på returen.
1-0 till Eket i paus vilket kändes lite surt med tanke på vår egen chans samt att vi hade spelat så diciplinerat i 40 min för att sedan tappa fokus under ett anfall. Halvtidsnacket var ändå positivt och vi kände att vi var med i matchen och att våra chanser skulle komma.
Andra halvlek fortsätter ungefär som första Eket har lite mer boll än oss men skapar inga heta målchanser. Efter tio spelade minuter så dyker istället vår första kvitteringsmöjlighet upp. Danne springer på en långboll chansar på att försvaren ska nicka hem till målvakt vilket han också gör efter lite kalabalik vid Ekets målområde så lyckas han sedan peta fram bollen till Ludde som distinkt trycker upp bollen i krysset.1-1 och vi är med i matchen igen! Några minuter efter vårt ledningsmål så blir tyvärr Simon S utvisad efter att ha fått sitt andra gula kort. Eket lyfter upp ännu mer folk men detta öppnar också upp för bra kontringsläge för vår del. Det är också på en utav de här kontringarna som vårt ledningsmål tillkommer. Calle löper på en 50 50 boll på något konstigt sätt så lyckas mittbacken, målvakten samt Calle smälla ihop, i röran som följer så är Calle först på bollen och lyckas få iväg ett skott halvliggande, bollen rullar långsamt in i mål 1-2! De sista 25 minuterna som följer blir en kamp mot vilt kämpande Eketspelare samt klockan.
Fram till matchminut 90 så har inte Eket lyckats skapa några jättechanser istället är de vi som med några farliga omställingar har skapat ett par riktig heta chanser bland annat ett friläge från vänsterkanten där Macke tyvärr inte får till passning/skottet.
I matchens sista minut så lyfter Eket in en lång hög frispark. Persson är först på bollen och enlgt min uppfattning har han kontroll på den när han får en tackling av en motståndare bollen hamnar på marken och en spelare i Eket skickar in den i mål 2-2 ! Och surt är bara förnamnet. Sett till hela matchen så är resutatet rättvist men sättet de får sitt sista mål känns riktigt orättvist och svagt av domarna.
Plus till alla igår såväl till spelare som avbytare vi har en riktigt bra stämmning i laget just nu och nästa helg ska Osby få känna på det i hemmapremiären!
/ Linus