Skoftebyns IF svart - Vänersborgs IF
Laguppställning
Ledare
Referat
Härlig laginsats i jämn och välspelad match
8 jun 2017 1 kommentarer
Idel glada miner efter väl genomförd match. Johanna invigde sin nya målvaktströja med en kanoninsats.
Kvällens match mot Skoftebyn på Almagärdet blev en trevlig tillställning. Två jämnstarka lag som gav sitt yttersta i 2x35 och levererade en del spelmässiga godbitar.
Fyrbackslinjen med Nellie L som libero och Alva, Wilma, Tindra samt Nellie M i markeringsrollerna gjorde exakt det vi efterfrågade. Liberon styrde och ställde samtidigt som övriga var aggressiva och hela tiden vågade kliva fram, även om det betydde att man hamnade väldigt högt i banan, istället för att vara passiva och hamna på hälarna.
Framåt fick vi se ett bra djupledsspel där passningarna kom med variation från backlinjen eller via mittfältet. Både forward och yttrar bidrog med löpningar vilket gjorde att vi hotade från flera olika håll. Matchens finaste anfall kom i andra halvlek då bollen gick som på ett snöre. Från vänsterback (Alva) till vänsterytter (Klara), in till central mittfältare (Tyra) som vände spel och slog en öppnande passning mot högerytter (Thea) som startat sin löpning i god tid istället för att stå och vänta in passningen. Poesi!
Trots att så mycket var bra lyckades Skoftebyn hota flera gånger. Johanna var dock oerhört vaken i målet och avstyrde många halvfarliga lägen på ett bra sätt. I slutet fick hon briljera rejält när ett baklängesmål verkade givet. Målet var öppet, skottet hårt men med dödsförakt kastar sig Johanna fram och lyckas få bollen i bröstet. Grymt!
Två mål lyckas vi få in, ett i varje halvlek. Det första svarar Klara-Fina för, i sin första match, då hon kommer runt på kanten och skickar in bollen mot mål. Tyra tampas med försvarare och målvakt och kan till slut se bollen sega sig över mållinjen, utan att ha varit när den. I andra halvleks inledning är det Emma som kommer fram från sin mittfältsposition och avslutar listigt vid främre stolpen. Finns säkert de som tror att det var en misslyckad passning men vi hävdar med bestämdhet att hon såg hur målvakten flyttade sig för att skära av inspelet och då valde att gå på avslut istället.
Väldigt kul att få se hela laget göra sitt absolut bästa över hela matchen utan några större svackor. Resultatmässigt kunde det gått åt båda håll. 2-0 kunde lika gärna varit 0-2 eller 2-2 men idag var det vår tur att få utdelning.
Kommentarer
-
Nellie Lundberg 9 jun 2017
Vilka underbar referat ni skriver. Om man inte var närvarande kan man utan problem känna av den spänning och känsla som finns i matcherna. Härligt.
Mvh Jenni, Nellies mamma























































Kommentarer