Laguppställning
Ledare
Referat
Amanda slog till två gånger om: Tre viktiga poäng!
Tillsammans är vi alla starka! Härlig segerring efter den mycket viktiga vinsten mot DIK Frisopojkarna.
VIF:s damer har i de senaste matcherna visat att spelet är riktigt på gång. I söndagsmötet hemma mot bottenkollegan IK Frisco från Herrljunga blev det också tre rättvisa poäng. Amanda Sjöö svarade för båda målen som gav 2-0 (0-0).
– Det här satt riktigt gott och vi var värda segern, säger tränaren Jari Heinivuo.
Gästerna skapade ett fåtal chanser på hela matchen och det var VIF som styrde det mesta. Bollen var mestadels på gästernas planhalva, men hemmalaget har fortfarande en del att jobba med när det gäller att få riktig spets framåt. I uppbyggnadsspelet mer centralt i banan börjar rödblått dock få ett mycket rakare och snabbare passningsspel som gör att spelöppningarna kommer offensivt.
Trots övertaget dröjde det en bit in på andra halvlek innan det befriande ledningsmålet kom efter en fin prestation av Amanda Sjöö. VIF:s dominans höll i sig och med kvarten kvar slog Sjöö till igen, sedan målvakten tappat bollen efter ett skott.
– Det här var tre mycket viktiga poäng för oss, konstaterar Jari, som tillsammans med tränarkollegan Claes Johansson hyllade kollektivet den här lite kyliga septemberkvällen.






















































