Tollereds IF (D3D) - Vänersborgs IF
Laguppställning
Ledare
Referat
Tollered vände och vann: "Vi är på rätt väg"
31 mar, 15:04
VIF:s damer förlorade söndagens träningsmöte i Lerum mot Tollereds IF med 3-2 (1-2), men tränare Anders Dahlgren var inte alltför nedslagen.
Matchfakta
- Sett till prestationen var detta var ytterligare ett steg framåt. Framförallt var vi bra i första halvlek, men tappade tyvärr en del efter paus. VIF inledde piggt och redan i matchinledningen kunde Liv Ydrén frispela Josephine James Tisell, som var säkerheten själv i straffområdet.
Hemmalaget kvitterade på en fast situation, men VIF återtog ledningen före paus. James Tisell tog emot bollen felvänd utanför straffområdet, vände snyggt bort sin försvarare och smällde in ett fint skott. Efter paus satte Tollered högre press och tryckte tillbaka VIF. Kvitteringen kom på en direkt frispark och en stund senare kom ledningsmålet på en hörna. VIF avslutade andra halvlek betydligt bättre än den inleddes, men kvitteringen uteblev.
- Första halvlek visar att vi är på rätt väg. Att vi tappar efter paus är naturligtvis inte optimalt, men det oroar mig inte speciellt mycket. Det finns förklaringar. VI släpper in tre mål på tre olika fasta situationer. Jag drar inte för stora växlar på det, men visst är det en av flera delar vi kommer jobba med fram mot seriestart, säger Anders, som såg söndagens match som ett steg framåt.
- Vi är ännu inte där vi behöver vara inför seriepremiären mot IK Rössö 11 april, men vi blir bättre för varje dag och det tror jag också spelarna känner. Kan vi få ordning på några små skavanker och få några spelare ur sjuksängen så ljusnar det ganska rejält.
Genrep borta mot Jonsereds IF, söndag 6 april kl 14:00.






















































