Laguppställning
Ledare
Referat
Seger mot Edet FK
1 kommentarer
Hej!
Idag spelade vi mot Edet på hemmaplan. En motståndare av god div. 3 klass på besök. Det var upplagt för en intressant match med andra ord. Vi startade bra och hade bra koll på matchen under den första halvtimman. Vi tappade dock rejält under sista kvarten pga några skador. Då tappade vi också strukturen i vårt spel. Det skall också sägas att Edet var bra under den perioden.
Edet tog ledningen efter lite kalabalik framför vårt mål på retur efter en ribbträff. Vi redde ut den sista kvarten och samlade ihop laget i paus. Vi bestämde oss för att ändra på arbetsättet i vårt i försvarsspel och blev ett helt annat lag efter pausen. Vi gjorde några byten i andara halvlek och tog in Julijan Selmanovic (född 95) och Björn Elfving (född 94) och även efter en stund Tobias Adamsson (född 94) samt Alexander Säreborn som bidrog till en scenförändring av bästa sort.
Vi tog tag i spelet direkt i andra halvlek och kom i den ena omställningen efter den andra. Till slut så kom kvitteringen logiskt genom Tobbe Danielsson (snygg chip). Vi fortsatte och trumma på och styrde andra halvleken helt och hållet. 2 - 1 målet komefter en stund senare genom ett otroligt fint anfall. Bollen hamnade hos nämnda Björn Elfving på högerkanten som spelade snett bakåt till debuterande Tobias Adamsson som "hoppade" över bollen och Gzim Sulaj stormarde fram och höll inne skottet och fintade sig förbi Edet försvararna och tåade in bollen stenhårt i målvaktens högra hörn! Ett fantastiskt snyggt mål!!
Efter målet öste vi på och Edet skall vara glada för att det inte ramlade in fler mål. Vi kunde med lite skärpa satt ett par tre bollar till. Jag är imponerad av vår andra halvlek och på det sätt vi spelar. Även första halvtimman i första halvlek var helt ok. Det fanns dock en kvart som var lite "Hawaii" i första halvlek som dock var mindre bra. Men att ha spelat så bra som vi gjorde idag under en längre period av matchen mot ett bra lag, visar vi att vi ligger riktigt bra till så här långt.
Beröm till hela laget och framför allt är jag imponerad av Julijans inhopp i andra halvlek. Jisses vilken insats han gör idag! Det jäkliga i all glädje händer i slutsekunderna då Julijan i en av sina ansträngningar att komma till avslut på något konstigt sätt vrider till knät och blir liggande i smärtor. Hoppas verkligen att det nu inte är så allvarligt som vi först befarade med Julijans skada! Synd att matchen fick ett så trist slut.
Mer beröm delas ut till Björn Elfving som gjorde en mycket bra insats idag som högerback. Mot Skoftebyn spelade han även bra som balansspelare. En riktigt stark insats Björn! Även Dario på högerbacken i första gjorde det riktigt bra. Mikael Danielsson börjar också komma igång och var även han riktigt bra idag. Jonas Emanuelsson har blivit en spelare som man alltid förväntar sig toppinsatser av numera, men ibland kan man faktiskt glömma bort hans enorma slit för laget. Övriga spelare får med beröm godkänt för sina insatser och ska också vara riktigt nöjda idag.
En bra värdemätare var det idag i en tuff period när det gäller träningsmatcher. Efter dagens match väntar ju IFK Trollhättan och Holmalund med ett träningsläger däremellan. Våren går fort och seriestarten är nu inte mer än 5 veckor bort. Kul!
/Raimo
Kommentarer
-
Marcus Johansson 17 mar 2012
Det är kul att läsa det mesta men måste det bli skador? Hoppas skadorna är snabbläkta!






















Kommentarer