Laguppställning
Ledare
Referat
Väntad seger mot Skyttorp
15 sep 2015 0 kommentarer
Typisk matchsitutation, sju vita och nio blåa i Skyttorps straffområde - Nej Erik fick inte igenom skottet
Om man nån gång kan säga att Hinden är favoriter inför en match så var det i söndags. Skyttorp har hittills lyckats spela in två poäng och kom till spel med endast tio man på planen. Vi inledde också bra och skapade gott om chanser men inledningsvis ville inte bollen in. Efter ca 20 minuter sätter ändå Robin E dagens första mål och lite grann är nu tappen ur tunnan. En relativt billig straff (som kompenseras mer än väl av de vi skulle haft senare) förvaltas av Robin E som blir tvåmålsskytt redan innan halvtimmen. Nicke sätter vackert trean i friläge och Chris hänger fyran innan paus.
Andra halvlek fortsätter med om möjligt ännu större övertag för hemmalaget, kvarten in springer Johan E igenom i ett vackert anfall och sätter femman, Sebban behöver bara tre minuter för att sätta sexan och sjuan innan Skyttorp sticker upp i en kontring och placerar in en reducering i burgaveln. Robin P stänger sen matchen med ett distinkt avslut från nära håll, 8-1 och jakten på Skuttunge i serietoppen fortsätter.
För Skyttorp väntar nu degradering och vi önskar dem lycka til framöver. Förhoppningsvis lyckas de rekrytera för att hålla igång verksamheten, möta Skyttorp har alltid varit utmanande och lite tråkigt om de skulle röja samma öde som Ärentuna.
Målen: Robin Eriksson 2, Sebastian Nordlund 2, Niklas Johansson, Christoffer Kullenberg, Johan Eriksson och Robin Persson
Kommentarer