Laguppställning
Referat
Hinden - Ärentuna 1-1 (1-0)
0 kommentarer
Vårsäsongens sista match på Lännaborg. Ärentuna börjar bäst och skapar direkt tryck mot vårt mål. De skapar ett antal halvchanser, vi får inget lugn i vårt spel och tvingas till att spela mycket långbollar som blir ett lätt byte för Ärentunaförsvaret. I mitten av halvleken jämnar vi ut spelet något och och lyckas få tag på Ärentunaspelarna lite bättre. I den 38:e minuten tar Anders tag i bollen och vänder bort sin Ärentunaspelare, hittar Jimmy K men en fin passning som lägger in till Johan E som gör 1-0 till oss. Ett fint mål hela vägen, men kanske inte riktigt rättvist.
Vi avlutar halvleken bra och skapr ytterligare ett antal chanser.
Andra halvleken påminner mycket om början av den första. Ärentuna spelar bra och trycker tillbaka oss. Vi får inget lugn i vårt spel och tvingas till mycket långbollar. Många långbollar slås iväg med dålig adress och de som slås rätt lyckas vi inte ta emot. I den 68:e minuten kvitterar Ärentuna till 1-1 med ett lågt skott utifrån som går in i vid Nickes vänstra stolpe. Resten av halvleken byts lite chanser, men i ärlighetens namn skall nog sägas att Ärentuna skapade lite fler än oss.
Även om spelet inte fungerade tycker jag att vi i alla fall kämpade och försökte idag. Vi har lite att fundera på över vårt spel och hur vi ser till att få lite lugn och ro i vår speluppbyggnad.
// Lars-Ove
Kommentarer